Szpital w Lublinie: Dzięki szkoleniom mamy wysoko... - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plSzpital w Lublinie: Dzięki szkoleniom mamy wysoko... - dlaszpitali.pl

Szpital w Lublinie: Dzięki szkoleniom mamy wysoko wyspecjalizowaną kadrę lekarzy

opm-wyspecjalizowana-kadra-lekarzy-szpital-w-lublinie

Szpital Neuropsychiatryczny im. Prof. Mieczysława Kaczyńskiego w Lublinie zgłosił się do trzech programów współfinansowanych ze środków UE. Dwa projekty (na łączną kwotę ponad 6 mln zł) są już realizowane. Oba zakończą się w czerwcu 2023 roku. Ostatni został już złożony do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej i czeka na ocenę.

Szkolenie kadry

Pierwszy projekt zakłada rozwijanie kompetencji i kwalifikacji zawodowych kadry z zakresu psychologii klinicznej, psychoterapii i terapii środowiskowej dzieci i młodzieży. W ramach projektu, realizowanego od listopada 2019 roku do czerwca 2023 roku, zostanie przeszkolonych 100 specjalistów.

Obok Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublinie tylko pięć innych ośrodków w kraju realizuje tego typu szkolenie. Dzięki temu zyskamy wysoko wyspecjalizowaną kadrę lekarzy w naszym województwie – mówi Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Budżet projektu to ponad 5 mln zł.

Profilaktyka uzależnień od alkoholu

Od sierpnia br. trwa wdrażanie innego programu, chodzi o profilaktykę uzależnień od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych u młodzieży i młodych dorosłych. W ramach realizowanych działań opracowane zostaną szkolenia e-learningowe dla kadry medycznej oraz broszury i plakaty informacyjno-edukacyjne. Zadanie za ponad 856 tysięcy zł zakłada przeprowadzenie badań przesiewowych i interwencji w placówkach POZ (również w przychodniach studenckich i szpitalach ogólnych).

Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego

Ostatni projekt, który czeka na ocenę w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, dotyczy utworzenia Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego (ŚCZP) dla dzieci i młodzieży w Cholewiance (gm. Kazimierz). Za niemal 15 mln zł Szpital Neuropsychiatryczny w Lublinie planuje wyremontować budynek oraz dostosować go do potrzeb centrum. W strukturze ma się znaleźć Dzienny Oddział dla dzieci i młodzieży w trzech grupach wiekowych: do 7 lat, 8-13 lat oraz 15-21 lat. W ŚCZP znajdą zatrudnienie psycholodzy, psychoterapeuci oraz terapeuci środowiskowi, którzy będą świadczyć wsparcie w szkołach oraz domach pacjentów. Placówka ma działać zgodnie z zasadą deinstytucjonalizacji, tj. ograniczać hospitalizację do miejsca znajdującego się najbliżej miejsca zamieszkania. Celem zadania jest poprawa relacji z rówieśnikami oraz między młodzieżą a dorosłymi, jak również stworzenie warunków do rozwoju potencjału dzieci i młodzieży, uwzględniając ich możliwości wiekowe. Jeśli wniosek zostanie przyjęty, projekt będzie realizowany od stycznia przyszłego roku
do końca czerwca 2023 roku.

Źródło: mat. prasowe

Czytaj także: Pacjent oczekujący leczenia potrzebuje rozmowy i wysokiej jakości obsługi