Szpital uniwersytecki we Wrocławiu w czołówce pod względem liczby transplantacji - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plSzpital uniwersytecki we Wrocławiu w czołówce pod względem liczby transplantacji - dlaszpitali.pl

Szpital uniwersytecki we Wrocławiu w czołówce pod względem liczby transplantacji

opm-dlaszpitali-szpital-uniwersytecki-we-wrocławiu
fot. iStock

114 transplantacji organów wykonano w 2023 r. w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Przeszczepiono 45 serc, 63 nerki i 6 wątrób. Szpital jest czołowym ośrodkiem w kraju, jeśli chodzi o przeszczepy narządowe.

Na czwartkowej konferencji prasowej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu podsumowano ubiegłoroczne wyniki zabiegów transplantacyjnych. W działającym od lutego 2021 r. ośrodku transplantacji serca wykonano w sumie 133 przeszczepienia, z czego 45 w 2023 r. W ubiegłym roku przeszczepiono też 63 nerki, w tym 8 od żywych dawców, i wykonano 6 transplantacji wątroby.

Prorektor ds. klinicznych Uniwersytetu Medycznego, kierownik Kliniki Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej USK prof. Dariusz Janczak przypomniał, że w tym szpitalu pierwsza transplantacja nerki odbyła się 1983 r., a wątroby w 1993 r. Od tego czasu wykonano ponad 2,5 tys. przeszczepień nerek i kilkaset transplantacji wątroby.

– Szpital uniwersytecki we Wrocławiu jest wiodącym ośrodkiem w kraju, jeśli chodzi o przeszczepy narządowe. Jest to priorytetowa nasza działalność – powiedział prof. Janczak.

Kierownik Katedry Kardiochirurgii i Transplantacji Serca Uniwersytetu Medycznego i kierownik Oddziału Kardiochirurgii USK dr Roman Przybylski podkreślił, że dzięki małej liczbie powikłań pooperacyjnych wrocławski ośrodek kardiochirurgiczny jest na czele wśród krajowych podmiotów wykonujących transplantacje serca.

W końcu mamy tutaj ośrodek, który przyjmuje chorych. I nie umierają oni w kolejce, czekając na przeszczep w Warszawie, Zabrzu czy w Krakowie, tylko są na bieżąco zoperowani we Wrocławiu. To jest największa satysfakcjapowiedział twórca ośrodka kardiochirurgii w USK dr Przybylski.

Kierownik Kliniki Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia USK prof. dr hab. Michał Zakliczyński podkreślił, że 45 zabiegów w roku to najlepszy od początku istnienia ośrodka wynik pod względem liczby transplantacji.

Nie tylko chodzi o to, ile się przeszczepia, ale z jakim rezultatem, a te wyniki są wyjątkowo dobre w tym roku, więc tym bardziej jesteśmy zadowoleni powiedział prof. Zakliczyński.

Dodał, że w 2023 r. w Polsce wykonano 184 transplantacje serca i – jego zdaniem – był to bardzo dobry rok dla transplantologii w kraju.

Mieliśmy bardzo duży udział w tym sukcesie. Cieszymy się, że wieloletnia praca nad tym, by zgłaszalność dawców się poprawiła, przynosi wymierne efektypowiedział prof. Zakliczyński.

Źródło: PAP Nauka w Polsce, Roman Skiba

Czytaj też: Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu przeprowadziło sto transplantacji serc i płuc w 2023 r.

Komentarze

Sklep

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

175,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.