Szpital uniwersytecki w Olsztynie otrzyma nowoczesny sprzęt do radiochirurgii

opm-dlaszpitali-szpital-uniwersytecki-w-olsztynie-otrzyma-nowoczesny-sprzet-do-radiochirurgii

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Olsztynie pozyska innowacyjne urządzenie do radiochirurgii stereotaktycznej mózgu oraz głowy i szyi. Uczelnia przeznaczy na ten cel 17,5 mln zł.

Umowę na zbudowanie i wyposażenie przyszłego Ośrodka Radiochirurgii Mózgu, Głowy i Szyi władze Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego podpisały z firmą Synektik SA. W budynku, który powstanie na terenie szpitala uniwersyteckiego przy al. Warszawskiej, wykonawca zamontuje i uruchomi ultranowoczesny mikroakcelerator liniowy do radiochirurgii. To pierwsze takie urządzenie w Polsce.

Zgodnie z umową, realizacja zadania ma potrwać półtora roku, ale władze uczelni liczą, że pierwsi pacjenci będą mogli skorzystać z tego sprzętu już na wiosnę 2023 r. Środki na ten cel pochodzą z obligacji, które uniwersytet otrzymał od resortu nauki.

ZAP-X Gyroscopic Radiosurgery to system, który ma zapewnić unikatową precyzję i przez to zmniejszyć ryzyko powikłań w radiochirurgii. Wąski strumień promieniowania X dociera bezpośrednio do miejsca zaatakowanego przez chorobę.

Zdaniem prof. Sergiusza Nawrockiego prorektora ds. Collegium Medicum UWM, olsztyński szpital uniwersytecki zyska innowacyjne narzędzie, które może być wykorzystane w onkologii, neurologii czy neurochirurgii.

Jak mówił PAP, jest to bardzo precyzyjne urządzenie do radioterapii guzów mózgu, ale także leczenia chorób niezwiązanych z onkologią, w tym zmian funkcjonalnych obszarów mózgu, które generują np. sygnały w padaczce. Może być też wykorzystywane przy próbach leczenia Parkinsonizmu czy neuralgiach np. nerwów czaszkowych.

„Oprócz tego jest to doskonałe narzędzie do leczenia przerzutów do mózgu czy innych dobrze ograniczonych i zdefiniowanych zmian w twarzoczaszce. Zapewnia ono submilimetrową precyzję, która jest praktycznie nieosiągalna przy pomocy innych urządzeń” – ocenił prof. Nawrocki.

Jak zaznaczył, urządzenie pozwala na dokonywanie zabiegów nieinwazyjnych, bezkrwawych i bezbolesnych dla pacjenta. Olsztyn będzie jednym z kilku ośrodków w Europie, które dysponują takim sprzętem.

Źródło: PAP Nauka w Polsce/ autor: Autor: Marcin Boguszewski

Czytaj także: Nowy szpital w Legionowie już otwarty