Szpital św. Zofii w Warszawie z certyfikatem opieki nad dziećmi - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plSzpital św. Zofii w Warszawie z certyfikatem opieki nad dziećmi - dlaszpitali.pl
Reklama

Szpital św. Zofii w Warszawie z certyfikatem opieki nad dziećmi

opm-dlaszpitali-szpital-przyjazny-dziecku
fot. UM Warszawa, S. Pulcyn

Warszawski szpital ginekologiczno-położniczy św. Zofii przy ul. Żelaznej po raz kolejny otrzymał certyfikat „Szpitala Przyjaznego Dziecku”.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF) powołały tę inicjatywę, aby placówki medyczne zapewniały najwyższe standardy opieki medycznej nad kobietą i noworodkiem, w tym prawo do karmienia dziecka piersią.

Inicjatywa „Szpitala Przyjaznego Dziecku” powstała w 1992 r., aby przywrócić prawidłowy sposób karmienia dzieci na całym świecie. W Polsce w imieniu WHO i UNICEF certyfikat przyznaje Komitet Upowszechniania Karmienia Piersią.

– W tym roku mija 30 lat, odkąd warszawski szpital św. Zofii jako pierwszy w Warszawie i jeden z pierwszych w Polsce, otrzymał prestiżowy tytuł „Szpitala Przyjaznego Dziecku” przyznawany przez WHO i UNICEF. To świetna wiadomość dla wszystkich przyszłych mam, że w szpitalu przy ul. Żelaznej, zarówno Wy, jak i Wasze maleństwo, macie zapewnioną najlepszą opiekę medyczną, ale również ludzką życzliwość i szacunek. W Szpitalu św. Zofii w ubiegłym roku urodziło się najwięcej dzieci w Polsce – podkreśla Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Troszczymy się o warszawskie mamy

Szpital św. Zofii tytuł „Szpitala Przyjaznego Dziecku” otrzymał w 1994 roku, jako pierwsza placówka w Warszawie i piąta w Polsce. Aktualnie, po wizycie i ocenie Komitetu, szpital po raz kolejny otrzymał certyfikat (na następne 5 lat) potwierdzający, że placówka spełnia kryteria programu „Szpital Przyjazny Dziecku”.

– W placówkach wyróżnionych tym certyfikatem wdrożony jest specjalny system opieki nad kobietami rodzącymi i w połogu oraz noworodkami, opisany w tzw. 10 krokach. To inicjatywa, która przede wszystkim wspiera karmienie piersią, a pacjentki mają zagwarantowaną opiekę medyczną najwyższej jakości – zgodnej z zaleceniami WHOmówi Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy, odpowiedzialna m.in. za miejską politykę zdrowotną.

Szpital św. Zofii realizuje program „10 kroków do udanego karmienia piersią”, który jest podstawą programową inicjatywy WHO i UNICEF „Szpital Przyjazny Dziecku” oraz przestrzega zasad Międzynarodowego Kodeksu Marketingu Produktów zastępujących Mleko Kobiece przyjętych przez WHO (oznacza to, że szpital nie reklamuje na swoim terenie produktów zastępujących mleko kobiece). Na podstawie tych dokumentów zostały opracowane również szpitalne zasady postępowania wobec kobiet oczekujących dziecka, rodzących i po porodzie oraz ich dzieci, sprzyjające karmieniu naturalnemu.

Szpital wspiera karmienie piersią

W placówce przy ul. Żelaznej cały personel wspiera matki w rozpoczęciu i utrzymaniu laktacji. W oddziałach, w każdej sali dostępne są laktatory, a na terenie szpitala dostępny jest także pokój laktacyjny dla matek wcześniaków, gdzie mamy odwiedzające swoje dziecko, mogą w komfortowych warunkach odciągnąć pokarm.

W działaniach wspierających karmienie piersią,  w Szpitalu św. Zofii konsultantki laktacyjne współpracują z położnymi i pielęgniarkami, które sprawują opiekę nad matką i dzieckiem, a także z neurologopedą, fizjoterapeutą i psychologiem. Obecnie szpital zatrudnia 13 położnych z certyfikatem IBCLC (International Breastfeeding Certified Lactation Consultant), 20 położnych posiadających certyfikat CDL (Certyfikowany Doradca Laktacyjny) i 35 edukatorek ds. laktacji.

Pacjentki mają dostęp do poradnika „Karmienie piersią krok po kroku” zarówno  w wersji drukowanej, jak i w pliku PDF do pobrania ze strony internetowej szpitala. Dostęp do niego jest również poprzez kod QR, który jest w każdej sali.

Źródło: UM Warszawa

Czytaj też: Jak wyposażyć oddział położniczo-ginekologiczny

Komentarze

Reklama

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.