System robotyczny da Vinci coraz popularniejszy w Polsce - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plSystem robotyczny da Vinci coraz popularniejszy w Polsce - dlaszpitali.pl

System robotyczny da Vinci coraz popularniejszy w Polsce

opm-dlaszpitali-system-robotyczny-da-vinci-coraz-popularniejszy-w-polsce
fot. mat. prasowe

W Polsce ponad 200 chirurgów przeszło proces certyfikacji producenta systemu robotycznego da Vinci. Łącznie przeszkolonych z technicznych aspektów pracy z robotem zostało już ponad 400 osób z personelu medycznego. Do dziś w 35 polskich szpitalach wykonano ponad 11 tys. zabiegów w asyście da Vinci.

Techniczne szkolenie umiejętności pracy z wykorzystaniem systemu robotycznego da Vinci zakończyło w Polsce ponad 200 chirurgów oraz ich asystentów. Program szkoleniowy producenta, firmy Intuitive Surgical, został oparty o 25 lat doświadczenia i jego metodologia nauczania gwarantuje bezpieczeństwo pacjenta oraz operatora. Na całym świecie chirurdzy posiadający certyfikat firmy Intuitive mają dokładnie takie same umiejętności obsługi robota da Vinci. Nie należy jednak mylić szkolenia technicznego ze szkoleniem z wiedzy medycznej, którą chirurdzy zdobywają w procesie edukacji oraz doświadczeniem uzyskanym podczas pracy klinicznej.

Firma Synektik, która jest wyłącznym dystrybutorem da Vinci w Polsce, przeprowadza szkolenia w zakresie obsługi systemu w każdym szpitalu, gdzie znajduje się autoryzowany robot da Vinci. Programem szkoleniowym objęty jest cały zespół konieczny do przeprowadzenia operacji: chirurdzy, instrumentariuszki, anestezjolodzy oraz personel odpowiadający za sterylizację narzędzi.

Szkolenie chirurgów trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu tygodni i obejmuje:

  • obserwacje operacji robotycznych,
  • naukę online,
  • sprawnościowe ćwiczenia doskonalenia umiejętności na symulatorze,
  • szkolenie razem z całym zespołem asystującym przy operacji,
  • szkolenie z zakresu technologii,
  • szkolenia praktyczne i zaawansowane.

Egzamin certyfikacyjny polega na wykonaniu w odpowiedni sposób ćwiczeń na symulatorze oraz robocie da Vinci, z wykorzystaniem trenażera oraz tkanek zwierzęcych. Przy pierwszych zabiegach chirurgowi towarzyszy doświadczony proktor oraz uprawniony specjalista ds. szkoleń z firmy Synektik.

Cezary Kozanecki, założyciel i prezes Synektik szacuje, że łącznie w Polsce przeszkolonych w różnym zakresie do pracy z wykorzystaniem robota da Vinci jest już około 400 osób. W związku z wdrożeniami w nowych szpitalach cały czas kolejne zespoły poznają specyfikę tego systemu. – Na świecie proces szkoleniowy wspiera ponad 1 tys. trenerów chirurgów, tzw. proktorów. Również polscy operatorzy z największym doświadczeniem, którzy wykonali po kilkaset operacji dzielą się swoim doświadczeniem w chirurgii robotycznej z kolegami, którzy są w trakcie szkolenia.

Rozwiązania edukacyjne firmy Intuitive są adresowane zarówno dla tych, którzy dopiero zaczynają poznawać system da Vinci, jak i dla tych, którzy mają już za sobą kilkaset operacji i poszukują nowych umiejętności.

Certyfikowani operatorzy mają nieograniczony dostęp do międzynarodowej bazy wiedzy budowanej od ponad 25 lat, gdzie znajduje się ponad kilkanaście tysięcy publikacji naukowych, filmy z wykonanych zabiegów operacji i artykuły naukowe. Producent opracował również karty procedur medycznych, w których dokładnie opisane są kolejne kroki medyczne i narzędzia robotyczne, wykorzystywane na każdym etapie operacjipodsumowuje Artur Ostrowski, dyrektor zarządzający da Vinci w Synektik.

Na świecie zainstalowanych jest 8 tys. systemów chirurgii robotycznej da Vinci, z wykorzystaniem których ponad 66 tys. chirurgów zrealizowało ponad 12 mln operacji. Każdy z operatorów przechodzi taki sam proces szkoleniowy i certyfikacyjny wymagany przez producenta.

Źródło: materiały prasowe

Czytaj też: Od robotyzacji w chirurgii nie ma odwrotu

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 4/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 4/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.