Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego – 10.10.2021 - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plŚwiatowy Dzień Zdrowia Psychicznego – 10.10.2021 - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego – 10.10.2021

Przepracowani zdalnie

W ostatnim czasie zauważalny jest wyraźny wzrost problemów psychologicznych związanych z pracą. Przede wszystkim jest to znaczące przepracowanie. Walka o utrzymanie stanowiska i zatrudnienia, praca z domu przy zacierających się granicach życia służbowego i prywatnego, niebezpiecznie wydłużone godziny pracy i permanentny stres związany z poczuciem osamotnienia w związku z pracą zdalną skutkują totalnym wyczerpaniem, kłopotami ze snem, jedzeniem. Bez kontaktów społecznych i ograniczonej możliwości wymiany doświadczeń w miejscu pracy, często pracownicy cierpią w samotności przekonani, że problem ten dotyczy tylko ich – tłumaczy Izabela Kielczyk, psycholog biznesu, psychoterapeuta, współzałożyciel Pracowni Psychorozwoju Kielczyk.

Samotność młodzieży

Młodzież szkolna i studenci to grupa szczególnie doświadczona przez okres pandemii. Po ponad rocznej izolacji młodzi ludzie odczuwają ogromne zmęczenie ograniczeniem kontaktów ze światem zewnętrznym. Przejawiają duże problemy ze skupieniem uwagi i nauką w systemie zdalnym. Dla dzieci przerwa roczna w uczęszczaniu do szkoły to przepaść, którą teraz ciężko przeskoczyć z obawy przed prawdziwymi lekcjami, kontaktami z rówieśnikami, rzeczywistą weryfikacją wiedzy przez nauczycieli a nawet samą obecnością innych i hałasem szkolnym. W przypadku starszej grupy młodzieży widoczna jest ogromna samotność i żal wynikający z odebrania możliwości poznania potencjalnego partneratłumaczy Kuba Kielczyk.

Powracająca patologia

Studenci w pandemii często zmuszeni byli do powrotu z akademików czy stancji do rodzinnego domu. Wiązało się to z ogromną frustracją wynikającą z ponownego pojawiania się ograniczeń rodzicielskich lub, niestety w Polsce dość częsty przypadek, powrót do patologicznego środowiska, z którego udało im się wcześniej wyrwaćmówi Kuba Kielczyk, a Izabela Kielczyk uzupełnia:Problemem w czasie nauki zdalnej stała się ukryta przemoc wobec dzieci. Kiedy dziecko uczęszczało do szkoły, nauczyciel czy pedagog szkolny miał większe szanse zauważyć dziejącą się krzywdę i zareagować. W czasie pandemii w zdecydowanej większości przypadków takiej możliwości nie miał.

Najważniejsze jest w nas samych

W Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego 2021 WHO apeluje o dostępność opieki i pomocy psychologicznej dla wszystkich potrzebujących, a także o wymianę doświadczeń i rozmowę (1).

Zwróćmy uwagę na to, że osób obciążonych psychicznie przez pandemię może być zdecydowanie więcej niż z pozoru mogłoby się wydawać. Organizacje i poszczególne rządy podejmują stopniowo działania
dla poprawy zdrowia psychicznego społeczeństw, natomiast bardzo wiele zależy także od nas samych. Z jednej strony musimy bacznie obserwować własne odczucia, nastroje i stan psychiczny, aby w odpowiednim momencie zgłosić się po pomoc. Z drugiej – być otwartym na niesienie pomocy bliskim. Często empatia wyrażona rozmową i zrozumieniem będzie przełomem w cichym cierpieniu bliskiej nam osoby
apelują Izabela i Kuba Kielczyk.

Przypisy:

  1. WHO, dostęp z dnia 04.10.2021 r.
  2. Zdrowie psychiczne w czasie pandemii Covid-19. Raport wstępny z badania naukowego kierowanego przez dr hab. Małgorzatę Dragan; dostęp z dnia 04.10.2021 r.
  3. Kantar Public; European Parliament Euro Barometer, spring 2021; dostęp z dnia 04.10.2021 r.
  4. SW Research; Badanie zdrowia psychicznego Polaków po roku pandemii COVID-19; lipiec 2021; dostęp z dnia 04.10.2021 r.

Źródło: materiały prasowe

Komentarze

Sklep

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

175,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.