Strategia walki z pandemią – jesień 2020 - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plStrategia walki z pandemią – jesień 2020 - dlaszpitali.pl

Strategia walki z pandemią – jesień 2020

opm-strategia-walki-z-covid-19-jesien

Ministerstwo Zdrowia opublikowało w ostatnim czasie „Strategię walki z pandemią COVID-19” w wersji 2.0 przeznaczoną na okres jesienny.

Strategia obejmuje najważniejsze zmiany kierunków działania oraz uwzględnia dodatkowe czynniki wpływające na kondycję zdrowotną pacjentów jak grypa oraz infekcje grypopodobne.

Działania mają opierać się o elastyczne zarządzanie ryzykiem uzależnione od aktualnej sytuacji na obszarze danego województwa, powiatu czy gminy. Cechą znamienną strategii jest właśnie stosowanie rozwiązań adekwatnych do potrzeb w skali regionu, nie kraju.

Jakie działania podjęto?

Jak dotąd zwiększono liczbę szpitalnych łóżek na wszystkich poziomach zabezpieczenia szpitalnego pacjentów chorych na koronawirusa. Poszerzono także kompetencje Wojewódzkich Zespołów Zarządzania Kryzysowego, których głównym zadaniem ma być koordynacja ruchu pacjentów z COVID-19.

Najważniejsze cele

Zmiany w zakresie organizacji i koordynacji placówek szpitalnych mają na celu: zwiększenie efektywności wykorzystania zasobów ludzkich oraz infrastrukturalnych, zwiększenie zdolności do testowania, czy usprawnienie przepływu pacjentów. Działania, które mają do tego prowadzić to m.in.: zwiększenie liczebności mobilnych punktów poboru wymazów oraz większa elastyczność ich pracy, utworzenie dodatkowych stanowisk intensywnej terapii dedykowanych pacjentów z COVID-19.

W nowej strategii ważne miejsce zajmuje także usprawnienie procesu testowania skoncentrowanego na pacjentach objawowych oraz uwzględniającego ochronę osób z grup najwyższego ryzyka. Testowanie pacjentów bezobjawowych ma być stosowane głównie w przypadku dochodzenia epidemiologicznego oraz ognisk zakażeń.

Działania prewencyjne obejmą m.in.: dystans społeczny, dezynfekcję, szczepienia przeciw grypie oraz sankcjonowanie działań niezgodnych z obostrzeniami.

Strategia obejmuje także włączenie POZ do systemu walki z wirusem.

Pełna treść raportu dostępna jest pod adresem: https://www.gov.pl/web/zdrowie/strategia-walki-z-pandemia-covid19

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Czytaj także: Polska w żółtej strefie. Nowe obostrzenia i lista szpitali koordynacyjnych