Specjaliści z WUM będą szkolić ukraińskich lekarzy - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plSpecjaliści z WUM będą szkolić ukraińskich lekarzy - dlaszpitali.pl

Specjaliści z WUM będą szkolić ukraińskich lekarzy

opm-dlaszpitali-specjalisci-z-wum-beda-szkolic-ukrainskich-lekarzy
fot. iStock

Specjaliści z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM) przeszkolą 400 ukraińskich lekarzy w zakresie medycyny ratunkowej, medycyny pola walki i opatrywania urazów wielonarządowych w warunkach wojennych – przekazał rzecznik uczelni Jarosław Kulczycki.

Rzecznik WUM poinformował, że w uczelni gościła delegacja z Iwano-Frankowskiego Narodowego Uniwersytetu Medycznego, w której udział wzięli prof. Oryna Detsyk, prof. Ulyana Kuz, prof. Iryna Kozova oraz prof. Irena Kozlova.

Członkinie delegacji spotkały się z rektorem WUM prof. Zbigniewem Gaciongiem i prof. Robertem Gałązkowskim, prodziekanem Wydziału Nauk o Zdrowiu i kierownikiem Zakładu Ratownictwa Medycznego WUM.

Rozmowy dotyczyły współpracy między uniwersytetami w obliczu agresji Rosji na Ukrainę. Ustalono, że specjaliści z WUM przeszkolą 400 lekarzy ukraińskich w zakresie ratownictwa medycznego. Szkolenia będą odbywały się na terytorium Ukrainy. Do Polski z kolei będą przyjeżdżały pięcioosobowe zespoły ukraińskich instruktorów ratownictwa medycznego, by odbyć dwutygodniowe szkolenia na WUM. Po powrocie na Ukrainę instruktorzy swoją wiedzę przekażą tamtejszym lekarzom i ratownikom medycznym. Dodatkowo planowany jest zakup sprzętu do nauczania pierwszej pomocy i wysłanie go na Ukrainęprzekazał rzecznik WUM.

Ukraińska delegacja spotkała się również z prorektorem WUM ds. umiędzynarodowienia, promocji i rozwoju prof. Pawłem Włodarskim, z którym rozmawiała o dalszej współpracy uniwersytetów i możliwościach organizacji wyjazdów studyjnych ukraińskich pracowników naukowych do Polski i wymianie studentów.

Rozmawiano też na temat organizacji szkoleń dla ukraińskich psychologów w zakresie terapii Zespołu Stresu Pourazowego (PTSD) w ramach współpracy WUM z Uniwersytetem SWPS. Wizyta została zorganizowana w ramach programu Erasmus+.

Źródło: PAP Nauka w Polsce/ autor: Szymon Zdziebłowski

Czytaj też: Nagrodzono najlepsze europejskie szpitale prywatne. Polska placówka wśród wyróżnionych

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.