Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu wykonuje zabiegi LDL-aferezy
Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu dołączyło do ośrodków m.in. w Gdańsku czy Warszawie, wykonujących zabiegi LDL-aferezy. To specjalna metoda mechanicznego oczyszczania krwi z nadmiaru złego cholesterolu.
Zabieg LDL-aferezy to mechaniczne oczyszczenie krwi ze złych frakcji tłuszczowych, takich jak cholesterol LDL oraz lipoproteiny Lp(a). Do tej metody leczenia kwalifikuje się pacjentów, u których standardowe leczenie farmakologiczne nie przynosiło oczekiwanych efektów.
Pierwszym pacjentem poddanym LDL-aferezie w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu był 66-latek z grupy bardzo wysokiego ryzyka sercowo-naczyniowego. Mężczyzna od kilku lat leczy się w tutejszej klinice z powodu przewlekłej choroby wieńcowej, niewydolności serca oraz hipercholesterolemii rodzinnej. Pacjent był objęty programem lekowym, jednak podawanie najnowocześniejszych leków nie przynosiło oczekiwanych efektów terapeutycznych. Lekarze zdecydowali się zatem zastosować u niego zabieg LDL-aferezy. Procedura przypomina dializy.
– Podczas zabiegu chory jest podłączony do specjalnej maszyny, w której surowica jego krwi jest filtrowana z niekorzystnych czynników, w tym cząsteczek lipidowych. Zabieg trwa ok. trzech godzin. Należy go powtarzać co dwa tygodnie – wyjaśnia dr n. med. Katarzyna Mitręga ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.
LDL-afereza jest zarezerwowana dla chorych, u których nie zadziałały inne dostępne metody leczenia.
– Obecnie w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu mamy ok. 180 pacjentów z wysokim poziomem cholesterolu, którym podajemy najnowocześniejsze leki. W tej grupie jest 6 osób, u których farmakoterapia nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Dla nich LDL-afereza jest więc ostatnią deską ratunku. Dodatkowo podczas zabiegu z organizmu pacjenta usuwane są czynniki zapalne, które mogą nasilać miażdżycę i tym samym LDL-afereza spowalnia rozwój choroby – tłumaczy dr hab. n. med. Witold Streb ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.
Szacuje się, że leczenie za pomocą aferezy LDL zwiększa średni czas przeżycia pacjentów od 8 do 10 lat. Dotychczas metoda nie była dostępna dla pacjentów z południowej Polski. Część chorych co dwa tygodnie korzystała z zabiegów np. w Gdańsku.
Źródło: Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu
Czytaj także: Kieleccy otolaryngolodzy wykonują zabiegi TORS