Siedem miliardów złotych na modernizację szpitali - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plSiedem miliardów złotych na modernizację szpitali - dlaszpitali.pl

Siedem miliardów złotych na modernizację szpitali

opm-dlaszpitali-7-miliardow-zlotych-z-subfunduszu

Jak zapowiada premier Mateusz Morawiecki, program modernizacji szpitali będący częścią „Polskiego Ładu” zmieni charakter polskich placówek szpitalnych. Na ich modernizację do 2029 roku rząd przeznaczy niemal 7 mld zł. – Chcemy, żeby szpitale służyły ludziom w najlepszy sposób we wszystkich zakątkach Polski – podkreśla premier.

Poprawa jakości i dostępności świadczeń opieki zdrowotnej poprzez inwestycje w infrastrukturę ochrony zdrowia – to główne założenia subfunduszu modernizacji podmiotów leczniczych. Subfundusz modernizacji podmiotów leczniczych (SMPL) jest częścią Funduszu Medycznego.

Podejmowane działania rządu zmierzają do unowocześnienia oraz zwiększania finansowania służby zdrowia. Najlepszym dowodem na to jest przyjęta ustawa o finansowaniu służby zdrowia. Chodzi o przyspieszenie osiągnięcia dotychczas określonego poziomu nakładów na ochronę zdrowia w wysokości 6 proc. PKB już w 2023 roku. Zmiany dotyczą również określenia ścieżki dalszego wzrostu nakładów, aż do osiągnięcia poziomu 7 proc. PKB w 2027 roku.

Cele inwestycyjne

Cele inwestycyjne zaplanowane w ramach subfunduszu modernizacji podmiotów leczniczych to:

• 177 zmodernizowanych i doposażonych podmiotów leczniczych udzielających świadczeń opieki w zakresie opieki długoterminowej,
  • 60 zmodernizowanych i doposażonych podmiotów leczniczych udzielających świadczeń z zakresu geriatrii,
  • 15 tys. nowych łóżek utworzonych w opiece długoterminowej,
  • 1 tys. nowych łóżek utworzonych w geriatrii,
  • 90 tys. 300 wymienionych łóżek szpitalnych, w tym 4,5 tys. łóżek intensywnej opieki medycznej,
  • 387 zmodernizowanych i doposażonych jednostek systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego,
  • 422 zakupionych ambulansów,
  • 22 doposażonych baz LPR.

Czytaj więcej: Podwyżki dla medyków – nadchodzą zmiany w ochronie zdrowia