Podwyżki dla medyków – nadchodzą zmiany w ochronie zdrowia - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plPodwyżki dla medyków – nadchodzą zmiany w ochronie zdrowia - dlaszpitali.pl

Podwyżki dla medyków – nadchodzą zmiany w ochronie zdrowia

opm-dlaszpitali-podwyzki-dla-medykow
fot. iStock

Po długich protestach – trwających od 11 września – medycy zawarli porozumienie z przedstawicielami rządu. Ministerstwo Zdrowia opublikowało treść zawartego 5 listopada porozumienia. Umieszczono w nim m.in. nową tabelę płac.

Ogólnopolski protest medyków rozpoczął się 11 września. Po demonstracji na ulicach Warszawy, protestujący zbudowali Białe Miasteczko 2.0, które nawiązywało do protestów pielęgniarek z 2007 roku. Odbywały się tam konferencje, konsultacje lekarzy z pacjentami oraz inne tematyczne wydarzenia.

18 września na terenie Białego Miasteczka doszło do tragedii. 94-latek dokonał samookaleczenia i zmarł w wyniku poniesionych obrażeń. Ze względu na to wydarzenie i trwającą żałobę, organizatorzy protestu podjęli decyzję o wygaszeniu działalności Białego Miasteczka i przekształceniu go w „Cichy dyżur”.

30 września medycy postanowili wrócić do pierwszej formuły protestu, czyli do Białego Miasteczka 2.0, co było spowodowane brakiem postępu w konsultacjach z rządem. Na powrót zorganizowane zostały m.in. badania dla odwiedzających miasteczko czy wykłady ilustrujące pracę medyków.

Trudna droga do porozumienia

5 listopada medycy i rządzący zawarli porozumienie w ramach Zespołu Trójstronnego ds. ochrony zdrowia, gdzie ustalono między innymi kwestię podwyżek. Co ważne – w rozmowach nie uczestniczyli przedstawiciele protestujących w Białym Miasteczku. Demonstrująca tam część środowiska medycznego nie zgadza się na zaproponowane zakończenie sporu. Naczelna Rada Lekarska twierdzi, że „Nasz protest trwa nadal. Nie podpisywaliśmy żadnych porozumień z zespołem trójstronnym, w którym nie ma przedstawicieli naszego Komitetu. Nie ma ŻADNEGO porozumienia z protestującymi pracownikami ochrony zdrowia”. (źródło: twitter.com)

Ministerstwo Zdrowia opublikowało jednak treść porozumienia wypracowanego podczas posiedzenia Zespołu Trójstronnego z zawartą aktualizacją listy płac. Wiceminister Zdrowia Waldemar Kraska powiedział na antenie Polskiego Radia, że zaproponowane porozumienie jest bardzo atrakcyjne i liczy na szybkie zakończenie sporu z medykami, zwłaszcza w obliczu czwartej fali pandemii, kiedy to ważne jest skupienie się na zdrowiu Polaków.

Podwyżki dopiero od przyszłego roku

Z aktualizacji tabeli płac wynika, że podwyżki dla pracowników ochrony zdrowia mają wejść w życie od 1 lipca 2022 roku. Ministerstwo Zdrowia chce przeznaczyć na ten cel 6,5 mld złotych.

Podwyżki mają wyglądać następująco:

– lekarze otrzymają (minimalnie) 1800 złotych więcej,

– pielęgniarki otrzymają 1500 złotych więcej,

– fizjoterapeuci, diagności i psycholodzy otrzymają 1400 złotych więcej.

Ponadto, pielęgniarki z wykształceniem średnim zostały zakwalifikowane do tej samej grupy, co pielęgniarki z wykształceniem wyższym. W porozumieniu zawarto również informację o przeznaczeniu 50% wysokości nakładów na ochronę zdrowia na zwiększenie poziomu płac w latach 2023-2027.

Źródła: twitter.com, rynekzdrowia.pl

Czytaj więcej: Polscy lekarze chcą większego udziału technologii w medycynie

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.