Rząd przyjął nowe mapy potrzeb zdrowotnych - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plRząd przyjął nowe mapy potrzeb zdrowotnych - dlaszpitali.pl

Rząd przyjął nowe mapy potrzeb zdrowotnych

opm-dlaszpitali-rzad-przyjal-nowe-mapy-potrzeb-zdrowotnych

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych i niektórych innych ustaw. Nowela ustawy ma usprawnić organizację tworzenia map potrzeb zdrowotnych, a także wykorzystać ją do prowadzenia polityki zdrowotnej na poziomie krajowym oraz wojewódzkim.

Jak wskazuje projekt, dotychczasowe wojewódzkie rady ds. potrzeb zdrowotnych zostaną rozwiązane, a w ich miejsce powołane zostaną nowe, o wiele mniej liczne.

Planowanie strategiczne w ochronie zdrowia

Nowela ustawy ma na celu wprowadzenie nowego systemu planowania strategicznego w ochronie zdrowia. Podkreślono, że dzięki takiemu rozwiązaniu „możliwe będzie lepsze prowadzenie długoterminowej polityki zdrowotnej w naszym kraju. Planowane działania oparte zostaną na potrzebach zdrowotnych występujących w polskim społeczeństwie. Celem jest umożliwienie funkcjonowania systemu, w którym działania przewidziane są z odpowiednim wyprzedzeniem”.

Mapy potrzeb zdrowotnych ustalane na 7 lat

Projekt wprowadza m.in. rozwiązania dotyczące mapy potrzeb zdrowotnych – będzie ją opracowywał minister zdrowia – będzie obejmować m.in. analizy demograficzne oraz epidemiologiczne, jak i analizy stanu i wykorzystania zasobów systemu opieki zdrowotnej, w tym personelu medycznego. Będą one zamieszczane na specjalnej stronie internetowej w formie zaawansowanego narzędzia analitycznego. Opracowania szefa MZ uwzględnią ponadto wyzwania systemu opieki zdrowotnej, a także rekomendowane kierunki działań na poziomie krajowym i wojewódzkim. Minister zdrowia będzie też współpracował w wojewodami w kwestii określania w mapie potrzeb zdrowotnych rekomendowanych kierunków działań dla danego województwa.

W projekcie przewidziano, że mapa potrzeb zdrowotnych będzie ustalana na 7 lat (pierwsza edycja na 6 lat), przy czym wyniki analiz demograficznych i epidemiologicznych, analiz stanu oraz wykorzystania zasobów, w tym personelu medycznego – będą aktualizowane co roku.

Szef MZ będzie ogłaszał mapę potrzeb zdrowotnych w obwieszczeniu. Pierwsza mapa będzie obowiązywała od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2027 roku.

Czytaj też: Personel medyczny i szkolenia z praw pacjenta