Rynek tzw. smart hospitals systematycznie się powiększa - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plRynek tzw. smart hospitals systematycznie się powiększa - dlaszpitali.pl

Rynek tzw. smart hospitals systematycznie się powiększa

opm-dlaszpitali-rynek-tzw-smart-hospitals-systematycznie-sie-powieksza
fot. iStock

Do 2030 roku światowy rynek tzw. smart hospitals, czyli rozwiązań, które łączą ludzi, dane i technologie, aby zapewnić nową jakość opieki zdrowotnej, będzie wzrastać w tempie niemal 20 proc. rocznie. Do końca dekady globalna wartość takich narzędzi może wynosić nawet 240 mld USD wynika z danych zebranych przez Siemens Financial Services w raporcie „Financing digital transformation: healthcare”. Eksperci podkreślają, że istotną rolę w implementacji takich rozwiązań będzie miało wsparcie finansowe, które mogą zapewnić wyspecjalizowane podmioty zewnętrzne.

Jednym z kilku kluczowych obszarów, których rozwój wpływać będzie na tempo digitalizacji sektora medycznego, są rozwiązania zaliczane do tzw. smart hospitals. To wszystkie technologie mające usprawniać funkcjonowanie placówek medycznych. Zalicza się do nich między innymi elektroniczny obieg dokumentacji medycznej czy systemy umożliwiające zdalne zarządzanie zasobami leków. Według analiz ekspertów Siemens Financial Services wartość takich rozwiązań w ujęciu globalnym może w ciągu najbliższych lat wzrosnąć nawet ponad czterokrotnie, z 58,6 mld USD w 2022 do 239,6 mld USD w 2030 roku.

Źródło: Raport „Financing digital transformation: healthcare” Siemens Financial Services

Ochrona zdrowia na całym świecie, w tym w Polsce, znajduje się pod ogromną presją. Starzenie się społeczeństw i zmiany cywilizacyjne sprawiają, że systemy opieki zdrowotnej i działający w ich ramach świadczeniodawcy muszą diagnozować i leczyć coraz więcej osób, z coraz bardziej złożonymi schorzeniami, za pomocą coraz bardziej zaawansowanych metod i technologii. Wszystko to jednak przy tych samych lub nawet coraz mniejszych zasobach ludzkich, technicznych i finansowych. Dlatego wszelkie rozwiązania pozwalające optymalizować procesy kliniczne i operacyjne w ochronie zdrowia a więc także rozwiązania składające się na tzw. smart hospital to obecnie nie tyle najlepsza praktyka dla wiodących ośrodków, co po prostu konieczność mówi Paweł Błoński, Dyrektor ds. Sprzedaży, Diagnostyka Obrazowa i Zaawansowane Terapie, Siemens Healthineers w Polsce.

Czytaj też: Jak lepiej leczyć i diagnozować endometriozę? Szkolenia w Szpitalu Medicover

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.