Rekordowa liczba przeszczepień nerki od żywego dawcy w UCK WUM - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plRekordowa liczba przeszczepień nerki od żywego dawcy w UCK WUM - dlaszpitali.pl

Rekordowa liczba przeszczepień nerki od żywego dawcy w UCK WUM

rekordowa-liczba-przeszczepien-nerki-od-zywego-dawcy-w-uck-wum

W 2022 roku w Klinice Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wykonano aż 121 przeszczepień nerki, z czego 30 (tj. 25 proc.) opierało się na pobraniu narządu żywego dawcy – poinformowała placówka.

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (UCK WUM) zaznaczyło równocześnie, że w całej Polsce przeprowadzono 73 transplantacje polegające na tzw. przeszczepach rodzinnych. – To rekord ostatnich lat – podkreśliło UCK WUM w komunikacie zamieszczonym na swojej stronie internetowej.

Placówka wyjaśniła, że poza zabiegami wykonanymi w Klinice Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej, które stanowią aż 41 proc. wszystkich zabiegów w Polsce, dodatkowo w Klinice Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej UCK WUM (szpital Banacha) pobrano 11 nerek, z czego trzy przeszczepione zostały wykonane w tym samym ośrodku, a 8 zostało pobranych, a następnie przeszczepionych w Centrum Zdrowia Dziecka.

Oznacza to, że w skali całego kraju w obu klinikach UCK WUM przeprowadzono 56 proc. wszystkich zabiegów przeszczepień nerki od żywego dawcy (41 na 73)podsumowało Centrum. Zastrzegło przy tym, że poza UCK WUM, zabiegi miały też miejsce w dziewięciu innych ośrodkach: w Gdańsku (7), we Wrocławiu (6), w Szczecinie (5), Łodzi (4), Bydgoszczy (3), Katowicach (2), Krakowie (2), Poznaniu (2) oraz Warszawie w MSW (1).

Liczby te wyraźnie pokazują, że UCK WUM jest niekwestionowanym liderem w przeszczepieniach tego rodzajupodkreśliło Centrum.

Adiunkt w Klinice Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciatka Jezus UCK WUM doc. Piotr Domagała zwrócił uwagę, że pobranie i przeszczepienie nerek od żywych dawców nie byłoby możliwe, gdyby zdrowi ochotnicy nie zdecydowali się pomóc najbliższej osobie. – To najlepsza metoda leczenia schyłkowej niewydolności nerek zaznaczył.

Czytaj też: MZ: finansowanie działalności koordynatorów transplantacyjnych jest kluczowym zadaniem