MZ: finansowanie działalności koordynatorów transplantacyjnych jest kluczowym zadaniem - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plMZ: finansowanie działalności koordynatorów transplantacyjnych jest kluczowym zadaniem - dlaszpitali.pl
Reklama

MZ: finansowanie działalności koordynatorów transplantacyjnych jest kluczowym zadaniem

MZ: finansowanie działalności koordynatorów transplantacyjnych jest kluczowym zadaniem
fot. iStock

Stworzenie dobrze działającej, spójnej, koherentnej sieci koordynatorów transplantacyjnych jest kluczowe z punktu widzenia prawidłowego działania systemu – powiedziała Magdalena Kramska, Naczelnik Wydziału Transplantologii i Krwiolecznictwa w Departamencie Oceny Inwestycji Ministerstwa Zdrowia, która wzięła udział w pierwszym spotkaniu okrągłego stołu na temat stanu polskiego systemu opieki transplantologicznej. Obrady zorganizowała Federacja Przedsiębiorców Polskich.

Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) aktywnie działa na rzecz poprawy dostępności i jakości opieki zdrowotnej oraz budowania stabilnego i efektywnego systemu ochrony zdrowia w Polsce. W związku z tym zorganizowała spotkanie, podczas którego eksperci podsumowali obecną sytuację, z jaką mierzy się system opieki transplantologicznej i wspólnie dyskutowali nad rozwiązaniami systemowymi oraz rekomendacjami działań, mającymi na celu poprawę tego stanu. W obradach zorganizowanych w formule okrągłego stołu udział wzięła m.in. Magdalena Kramska, Naczelnik Wydziału Transplantologii i Krwiolecznictwa w Departamencie Oceny Inwestycji Ministerstwa Zdrowia.

Z innych, również kluczowych zadań w kontekście funkcjonowania systemu opieki medycyny transplantacyjnej, wskazać należy na zadanie dotyczące finansowania działalności koordynatorów transplantacyjnych. To zadanie jest absolutnie kluczowe. Stworzenie takiej dobrze działającej, spójnej, koherentnej sieci koordynatorów transplantacyjnych jest kluczowe z punktu widzenia prawidłowego funkcjonowania systemu. W tej chwili, w programie (przyp. Narodowym Programie Medycyny Transplantacyjnej), finansowana jest całość takiej sieci. Zaczynając od samego dołu, czyli od koordynatorów donacyjnych właśnie w szpitalach, które identyfikują, zgłaszają dawców, poprzez koordynatorów, którzy pracują w ośrodkach transplantacyjnych i koordynują już później proces przeszczepienia po stronie biorcy, ale również koordynatorów z ośrodków hematologicznych, których zadaniem jest obsługa i wspomaganie procesów przeszczepiania komórek krwiotwórczych. Koordynatorów żywego dawstwa to również bardzo kluczowe, po to, żeby oni stanowili taki pomost między stacjami dializ a ośrodkami przeszczepiającymi. I później już bardziej tak organizacyjnie, administracyjnie, również koordynatorzy wojewódzcy. To jest program, który uruchomiliśmy w zeszłym roku. Oni mają za zadanie stymulować aktywność donacyjną w regionie, czyli wspomagać szpitale donacyjne, które są pod ich opieką właśnie po to, żeby programy donacyjne mogły się w nich rozwijać. I koordynatorzy centralni, czyli 24-godzinne dyżury w Poltransplancie, którzy zapewniają łączność między tymi wszystkimi pozostałymi koordynatorami, którzy się w systemie pojawiają – powiedziała Magdalena Kramska, Naczelnik Wydziału Transplantologii i Krwiolecznictwa w Departamencie Oceny Inwestycji Ministerstwa Zdrowia.

Źródło: materiały prasowe

Czytaj też: Po raz pierwszy w Polsce przeszczepiono wątrobę z użyciem wcześniejszej perfuzji w normotermii

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.