Regionalne Centra Medycyny Cyfrowej już wkrótce? ABM ogłosiła konkurs

Agencja Badań Medycznych ogłosiła konkurs, którego celem jest stworzenie Regionalnych Centrów Medycyny Cyfrowej. Nabór wniosków rozpoczął się 15 marca. – Dane są paliwem dla rozwoju technologii – podkreśla szef ABM Radosław Sierpiński.
W opinii prezesa ABM dr hab. n. med. Radosława Sierpińskiego stworzenie Regionalnych Centrów Medycyny Cyfrowej przyczyni się do rozwoju cyfryzacji badań klinicznych i umożliwi maksymalne wykorzystanie danych zdrowotnych pacjentów i osób, które zachcą włączyć się do szeroko zakrojonego programu rozwoju medycyny cyfrowej.
Regionalne Centra Medycyny Cyfrowej już wkrótce?
Jednym z najważniejszych zastosowań danych w medycynie jest poprawa diagnostyki – wskazuje ABM w przesłanym PAP komunikacie. Innym zastosowaniem danych medycznych jest predykcyjna analiza danych, która umożliwia przewidywanie ryzyka rozwoju choroby u pacjenta, dzięki czemu lekarze mogą zapobiegać chorobie jeszcze przed jej wystąpieniem. Analizy i algorytmy oparte na danych medycznych pozwalają również na szybsze i skuteczniejsze prowadzenie badań medycznych, dzięki czemu możliwe będzie szybsze i tańsze rozwijanie nowych leków i terapii.
– Regionalne Centra Medycyny Cyfrowej zrzeszone w Sieć Centrów Medycyny Cyfrowej z nadrzędną rolą ABM, docelowo w postaci Centrali Medycyny Cyfrowej ABM, będą służyły zarówno analizie danych w czasie rzeczywistym, wsparciu badań klinicznych i opieki szpitalnej w obszarze rozwiązań cyfrowych, jak i analizie retrospektywnej – poinformowała ABM.
Agencja zapewniła, że dane będą zbierane i przetwarzane zgodnie z opracowanym przez ABM Standardem Regionalnych Centrów Medycyny Cyfrowej zapewniającym ich przydatność do analiz, przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa udostępniania i przechowywania.
Konkurs ABM przeznaczony jest dla podmiotów, które otrzymały dofinansowanie na tworzenie Centrów Badań Wsparcia Klinicznych w Polsce w ramach wcześniejszych edycji konkursu. Na stworzenie Regionalnych Centrów Medycyny Cyfrowej zostanie przeznaczone 300 mln zł. Nabór wniosków rozpoczął się 15 marca 2023 r.
Źródło: PAP Nauka w Polsce/ autorka: Agata Zbieg
Czytaj też: Agencja Badań Medycznych ogłosiła konkurs. Ponad 200 mln na badania head-to-head