Regionalne Centra Medycyny Cyfrowej już wkrótce? ABM ogłosiła konkurs - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plRegionalne Centra Medycyny Cyfrowej już wkrótce? ABM ogłosiła konkurs - dlaszpitali.pl

Regionalne Centra Medycyny Cyfrowej już wkrótce? ABM ogłosiła konkurs

Już wkrótce powstaną Regionalne Centra Medycyny Cyfrowej. ABM ogłosiła konkurs

Agencja Badań Medycznych ogłosiła konkurs, którego celem jest stworzenie Regionalnych Centrów Medycyny Cyfrowej. Nabór wniosków rozpoczął się 15 marca. – Dane są paliwem dla rozwoju technologii – podkreśla szef ABM Radosław Sierpiński.

W opinii prezesa ABM dr hab. n. med. Radosława Sierpińskiego stworzenie Regionalnych Centrów Medycyny Cyfrowej przyczyni się do rozwoju cyfryzacji badań klinicznych i umożliwi maksymalne wykorzystanie danych zdrowotnych pacjentów i osób, które zachcą włączyć się do szeroko zakrojonego programu rozwoju medycyny cyfrowej.

Regionalne Centra Medycyny Cyfrowej już wkrótce?

Jednym z najważniejszych zastosowań danych w medycynie jest poprawa diagnostyki – wskazuje ABM w przesłanym PAP komunikacie. Innym zastosowaniem danych medycznych jest predykcyjna analiza danych, która umożliwia przewidywanie ryzyka rozwoju choroby u pacjenta, dzięki czemu lekarze mogą zapobiegać chorobie jeszcze przed jej wystąpieniem. Analizy i algorytmy oparte na danych medycznych pozwalają również na szybsze i skuteczniejsze prowadzenie badań medycznych, dzięki czemu możliwe będzie szybsze i tańsze rozwijanie nowych leków i terapii.

Regionalne Centra Medycyny Cyfrowej zrzeszone w Sieć Centrów Medycyny Cyfrowej z nadrzędną rolą ABM, docelowo w postaci Centrali Medycyny Cyfrowej ABM, będą służyły zarówno analizie danych w czasie rzeczywistym, wsparciu badań klinicznych i opieki szpitalnej w obszarze rozwiązań cyfrowych, jak i analizie retrospektywnejpoinformowała ABM.

Agencja zapewniła, że dane będą zbierane i przetwarzane zgodnie z opracowanym przez ABM Standardem Regionalnych Centrów Medycyny Cyfrowej zapewniającym ich przydatność do analiz, przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa udostępniania i przechowywania.

Konkurs ABM przeznaczony jest dla podmiotów, które otrzymały dofinansowanie na tworzenie Centrów Badań Wsparcia Klinicznych w Polsce w ramach wcześniejszych edycji konkursu. Na stworzenie Regionalnych Centrów Medycyny Cyfrowej zostanie przeznaczone 300 mln zł. Nabór wniosków rozpoczął się 15 marca 2023 r.

Źródło: PAP Nauka w Polsce/ autorka: Agata Zbieg

Czytaj też: Agencja Badań Medycznych ogłosiła konkurs. Ponad 200 mln na badania head-to-head