Reforma szpitalnictwa jednak nie dojdzie do skutku? - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plReforma szpitalnictwa jednak nie dojdzie do skutku? - dlaszpitali.pl

Reforma szpitalnictwa jednak nie dojdzie do skutku?

opm-dlaszpitali-reforma-szpitalnictwa-jednak-nie-dojdzie-do-skutku
fot: iStock

Według doniesień medialnych planowana przez rząd reforma szpitalnictwa może zostać anulowana.

Ustawa o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa miała usprawnić funkcjonowanie placówek szpitalnych i udoskonalić ich finansowanie. Zapisy w projekcie zakładały m.in. podział placówek na cztery kategorie (przydział do danej kategorii miał być zależny od stanu finansów szpitala), utworzenie Agencji Rozwoju Szpitali czy wprowadzenie nowego zakresu kwalifikacji dyrektorów szpitali.

Projekt ustawy został skierowany do konsultacji publicznych pod koniec ubiegłego roku. Propozycje rządu były szeroko komentowane przez środowisko medyczne, a część zapisów w projekcie ustawy wzbudziło negatywne opinie. Decyzją MZ ustawa o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa miała zostać wprowadzona w życie w II kwartale 2022 r.

Według doniesień „Dziennika Gazety Prawnej”, rząd chce jednak albo znacznie ograniczyć pierwotne założenia ustawy, albo całkowicie z niej zrezygnować. Najmniej pewne wydaje się utworzenie Agencji Rozwoju Szpitali. Jak twierdzi Ministerstwo Zdrowia, powoływanie nowej jednostki w obecnej sytuacji ekonomicznej jest nieopłacalne i naraża państwo na dodatkowe koszty.

Jak donosi „DGP”, projekt ustawy może zostać anulowany ze względu na spodziewany brak poparcia w Sejmie. Ministerstwo Zdrowia zapewnia jednak, że ustawa zostanie wdrożona, a obecnie prowadzone są prace nad jej ostateczną formą.

Źródło: pulsmedycyny.pl

Czytaj też: Projekt ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa – rewolucja prawna?