Projekt ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa – rewolucja prawna? - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plProjekt ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa – rewolucja prawna? - dlaszpitali.pl

OPM_3_22_Patrycja_Zawadzka_PROJEKT_USTAWY_O_MODERNIZACJI_SZPITALNICTWA_iStock-91770888fot. iStock

Projekt ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa wzbudził wiele emocji w środowisku medycznym. Jak się okazuje, mimo że sama idea zmian była słuszna, zaproponowane rozwiązania mają już zarówno zwolenników, jak i przeciwników.

Pod koniec 2021 r. do konsultacji publicznych został skierowany długo wyczekiwany i szumnie zapowiadany projekt ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa. Przewidywane zmiany miały stanowić antidotum na rosnące problemy w bieżącym funkcjonowaniu podmiotów leczniczych. Zgodnie ze wstępnymi zapowiedziami, ustawa miała wejść w życie jeszcze w I kwartale 2022 r. Jednak z uwagi na liczbę zgłoszonych uwag do projektu, termin ten przesunął się na II-III kwartał, choć i to nie powinno być traktowane jako ostatnie słowo.

Przyczyny wprowadzenia rozwiązań przewidywanych w projekcie

W uzasadnieniu projektu ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa zwrócono uwagę na szereg okoliczności, które wymagają interwencji prawnej.

Jednym z ważnych czynników jest pogarszająca się sytuacja finansowa szpitali, przejawiająca się w szczególności rosnącym zadłużeniem. Z raportów wynika, że od kilku lat szpitale niezmiennie nie posiadają wystarczającej ilości środków, aby wypełnić wszystkie zobowiązania. Nie mniej istotną kwestią okazuje się być także zjawi...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić subskrypcję?

Otrzymasz dostęp do:
  • wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
  • materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
  • wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
  • materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
  • wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online
Kup dostęp