Raport Top Disruptors in Healthcare: Nowa era innowacji medycznych - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plRaport Top Disruptors in Healthcare: Nowa era innowacji medycznych - dlaszpitali.pl

Raport Top Disruptors in Healthcare: Nowa era innowacji medycznych

opm-dlaszpitali-raport-top-disruptors-in-healthcare
fot. iStock

Przygotuj się na fascynującą podróż po dynamicznie rozwijającym się sektorze MedTech! Raport „Top Disruptors in Healthcare” to przepustka do odkrywania najbardziej innowacyjnych projektów, zmieniających zasady gry w dziedzinie opieki zdrowotnej. Wyjątkowy charakter tej publikacji opiera się na bogatej analizie rynku startupowego oraz inspirujących historiach sukcesu. W tegorocznej edycji raportu prezentujemy łącznie 151 startupów, spośród których 125 pochodzi z Polski, a 26 z Europy Środkowo-Wschodniej.

O Raporcie “Top Disruptors in Healthcare”

Publikacja opiera się na kompleksowych informacjach zebranych przy użyciu standaryzowanego narzędzia ankietowego, opracowanego we współpracy z ekspertami branżowymi. Ankieta została zaprojektowana tak, aby zebrać i przeanalizować najważniejsze informacje o startupach prezentowanych w raporcie, dotyczące m.in. wprowadzanych przez nie rozwiązaniach technologicznych, ich konkurencyjności, a także danych dotyczących organizacji, aktualnych potrzeb, wyzwań, oraz ekspansji zagranicznej i finansowania.

Raport jest mostem, który łączy świat innowacji medycznych z potrzebami sektora ochrony zdrowia. Startupy z Raportu „Top Disruptors in Healthcare” to jednocześnie społeczność ambitnych wizjonerów i przedsiębiorców, tworzących ekosystem, w którym innowacje rodzą się i rozwijają. Wraz z Raportem, odważnie kierujemy się ku przyszłości, w której pacjenci i lekarze mają dostęp do najnowocześniejszych technologii, które poprawiają jakość życia i skuteczność terapii. Razem tworzymy przyszłość sektora ochrony zdrowia wskazuje Karolina Kornowska, Project Manager Koalicji AI w Zdrowiu oraz Polskiej Federacji Szpitali.

Celem Raportu jest również wsparcie startupów medycznych w zakresie finansowania. Autorzy Raportu zdają sobie sprawę, że jednym z największych wyzwań, z jakimi borykają się startupy, jest brak odpowiednich środków finansowych potrzebnych do rozwoju i skalowania swoich innowacyjnych rozwiązań medycznych. Dlatego Raport ma na celu dostarczenie rzetelnych informacji o startupach medycznych, ich modelach biznesowych, osiągnięciach i potencjale, aby przyciągnąć uwagę potencjalnych inwestorów i instytucji biznesowych. Dzięki temu, startupy mają większe szanse na pozyskanie niezbędnego wsparcia finansowego i strategicznego, które pozwolą im kontynuować rozwój, badania, testowanie oraz wprowadzanie innowacji na rynek.

– PZU Zdrowie od początku wspiera inicjatywę „Top Disruptors in Healthcare” i inwestuje w obszar innowacji. Z satysfakcją obserwujemy rozwój Raportu, który obrazuje dynamikę całego rynku medtech w Polsce. Tegoroczne wyniki pokazują, że kierunki współpracy PZU Zdrowie ze startupami odpowiadają na rzeczywiste potrzeby pacjentów. Obecnie w naszych placówkach medycznych prowadzimy pilotaże rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji, wspierających pracę lekarzy w zakresie diagnostyki m.in. w dziedzinie kardiologii – mówi Karolina Helmin-Biercewicz, członek Zarządu PZU Zdrowie, odpowiedzialna za obszar doświadczeń pacjenta, marketingu, komunikacji, sponsoringu i ESG.

– Postęp technologiczny przyspiesza nieustannie. Widzimy to, obserwując rosnący potencjał sztucznej inteligencji, która zdominowała tegoroczną debatę publiczną. Nowatorskie technologie umożliwiają nam już m.in. opracowywanie skutecznych substancji leczniczych, upraszczanie i usprawnianie diagnostyki, a także pozwalają na odciążanie pracowników sektora ochrony zdrowia. Ewolucja naukowa dzieje się na naszych oczach. Nie pozostaje nam nic innego, jak za nią nadążyć. Medycyna nie może pozwolić sobie na zastój i obojętność wobec najnowszych odkryć i technologii. Od tego, na ile sprawnie będziemy reagować na zmieniający się świat, zależy życie i zdrowie pacjentówmówi nam Karolina Tkaczuk, dyrektor ds. współpracy akademickiej i innowacyjności w AstraZeneca Pharma Poland.

Wybrane statystyki z Raportu “Top Disruptors in Healthcare”

Obszary działania startupów medycznych są niezwykle różnorodne, ale wyniki raportu jednoznacznie wskazują, że onkologia (17% badanych) oraz kardiologia (17% badanych) cieszą się największym zainteresowaniem. Wyniki te nie różnią się od zeszłorocznych.

Analizując sektory działania startupów medycznych, wzrost zainteresowania rozwiązaniami opartymi o sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe w sektorze medycznym jest niezwykle dynamiczny. Aż 75 startupów (60% badanych) wskazało, że rozwija swoje rozwiązanie w sektorze sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Świadczy to prawdopodobnie o rosnącej świadomości i przekonaniu zarówno startupów, jak i społeczeństwa, że AI ma potencjał do zrewolucjonizowania opieki zdrowotnej. Dzięki analizie ogromnych ilości danych medycznych, systemy oparte o AI mogą wskazywać na potencjalne zagrożenia zdrowotne, przewidywać skutki terapii oraz wspomagać podejmowanie decyzji klinicznych. Nie dziwi zatem, że drugim najbardziej popularnym sektorem działania startupów są dane medyczne (38% badanych), które stanowią fundament w podejmowaniu decyzji klinicznych i rozwijaniu sztucznej inteligencji.

– Rynek startupów medycznych wykorzystujący sztuczną inteligencję jest bardzo istotny. Dzięki rozwojowi technologii medycznej oraz opieki zdrowotnej jesteśmy w stanie lepiej i dłużej żyć. Jesteśmy świadkami tego, jak AI przyśpiesza prace naukowe i badawcze. Potrafi analizować znacznie większe zasoby danych niż dotychczasowe rozwiązania, dzięki czemu diagnostyka już staje się łatwiejsza i szybsza. Dlatego też wsparcie projektów opisujących ekosystem startupów medycznych i ich popularyzacja są dla nas tak ważne. Wiele startupów koncentruje się na analizie danych, która jest podstawą do badań naukowych i rozwoju innowacyjnych rozwiązań – stwarza to ogromne możliwości do zastosowania AI – dodaje Michał Kramarz, szef Google for Startups w Europie Środkowo-Wschodniej.

Czytaj też: Sztuczna inteligencja – jak to działa i gdzie leżą granice zaufania?

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.