Ranking: najlepiej zarządzane szpitale publiczne w Polsce - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plRanking: najlepiej zarządzane szpitale publiczne w Polsce - dlaszpitali.pl

Ranking: najlepiej zarządzane szpitale publiczne w Polsce

opm-dlaszpitali-ranking-najlepiej-zarzadzane-szpitale-publiczne-w-polsce

BFF Banking Group opublikował wyniki 6. już edycji zestawienia „Liderzy Zarządzania – najlepiej zarządzane szpitale publiczne według BFF Banking Group”. Celem inicjatywy jest ocena placówek medycznych i wyłonienie najlepszego szpitala pod kątem efektywności aktywów, rentowności sprzedaży i dynamiki kontraktu z NFZ.

Inicjatywa realizowana jest we współpracy z dziennikiem Rzeczpospolita, a jej partnerami instytucjonalnymi w tym roku są Polska Federacja Szpitali oraz Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych.

Zestawienie docenia jednostki publiczne, które wykazują się wysoką jakością opieki medycznej idącą w parze z efektywnością ekonomiczną. Projekt jest o tyle wyjątkowy, że na rynku szpitali publicznych o danych finansowych mówi się mało lub prawie wcale mówi Krzysztof Kawalec, Prezes BFF Banking Group w Polsce.

Laureaci udowadniają, że choć droga do sukcesu nie jest prosta, istnieją sposoby, aby osiągnąć stabilność finansową i ciągły rozwój. W tym roku było to o tyle trudniejsze, że szpitale, oprócz mierzenia się z codziennymi problemami, musiały także stawić czoła wyzwaniom związanym z pandemią COVID-19, co wymagało nie lada umiejętności logistycznych, jak i organizacyjnych – dodaje.

W 6. edycji zestawienia „Liderzy Zarządzania” udział wzięło 296 szpitali: 132 powiatowe, 88 wojewódzkie, 31 ministerialnych, 24 uniwersyteckie i 21 gminnych. Ocenie zostały poddane wskaźniki takie jak: efektywność aktywów, rentowność sprzedaży netto i dynamika przychodu z NFZ. Dodatkowo wszystkie jednostki podzielone zostały na 3 kategorie pod kątem wysokości kontraktu z NFZ. Autorem metodologii i obliczeń jest BFF Banking Group.

Najlepiej zarządzane szpitale w Polsce:

1. Kategoria: Kontrakt z NFZ niższy niż 49 mln PLN
  1. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej nr 1 w Bełżycach
  2. Zespół Opieki Zdrowotnej w Chełmnie
  3. Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Pajęcznie
  4. Szpital Powiatowy w Sławnie
  5. Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kazimierzy Wielkiej
  6. Mazurskie Centrum Zdrowia Szpital Powiatowy w Węgorzewie – Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej
  7. Samodzielny Publiczny Szpital Rejonowy w Nowogardzie
  8. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Rypinie
  9. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Bychawie
  10. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Gruźlicy i Chorób Płuc w Adampolu