Radioterapia w Gorzowie nowoczesna i bezpieczna - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plRadioterapia w Gorzowie nowoczesna i bezpieczna - dlaszpitali.pl

Radioterapia w Gorzowie nowoczesna i bezpieczna

opm-dlaszpitali-w-gorzowie
fot. Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim/FB

Dobiegł końca upgrade ośrodka radioterapii w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim. Projekt sfinansowało Ministerstwo Zdrowia w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej.

Prace zaczęły się już pod koniec marca. Jak informuje dr n. med. Magdalena Dymnicka, specjalistka fizyki medycznej, unowocześniona została cała linia terapeutyczna – począwszy od komputerów aż po instalację najnowszego oprogramowania akceleratorów.

W przygotowywaniu planów leczenia wspomogą nas teraz algorytmy uczenia maszynowego, a cały proces planowania znacznie przyspieszymówi dr Dymnicka.

Unowocześnienie to też zwiększenie bezpieczeństwa i precyzji radioterapii poprzez podniesienie obrazowania weryfikacyjnego do jakości diagnostycznej oraz zainstalowanie dodatkowego systemu śledzącego zmiany ułożenia ciała pacjenta podczas napromieniania (technika SGRT – Skin Guided Radiotherapy).

Pieniądze na gorzowską radioterapię przyznało Ministerstwo Zdrowia. Sprzęt został dostarczony do ośrodka już w maju. Potem zaczęło się instalowanie wybranych podzespołów.

Uważni pacjenci mogli dostrzec dodatkowe kamery i monitory w bunkrach terapeutycznychwskazuje specjalistka.

Prace były połączone z cyklem szkoleń dla personelu: lekarzy radioterapeutów, fizyków medycznych, elektroradiologów i sekretarek medycznych.

Ośrodek radioterapii jest częścią uniwersyteckiego centrum onkologii kierowanego przez prof. Katarzynę Brzeźniakiewicz-Janus. Radioterapia została tu uruchomiona w 2019 r. Upgrade przeszła po raz pierwszy. Przy okazji trzeba też wspomnieć, że kilka dni temu szpital w Gorzowie podpisał kontrakt z NFZ na zabiegi przezcewnikowej implantacji zastawki aortalnej (TAVI) i włączył się w ogólnopolski program KOS-Zawał, w ramach którego pacjenci po zawale serca przez kolejny rok będą objęci kompleksową, specjalistyczną opieką kardiologiczną, włącznie z leczeniem szpitalnym, ambulatoryjnym i rehabilitacją kardiologiczną. Ponadto od 1 lipca przy gorzowskim szpitalu zaczęła funkcjonować poradnia kardiochirurgiczna. Więcej na ten temat dowiecie się stąd.

Źródło: Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim

Czytaj także: Radioterapię adaptacyjną stosuje się już także we Wrocławiu

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 4/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 4/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.