Radioterapię adaptacyjną stosuje się już także we Wrocławiu - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plRadioterapię adaptacyjną stosuje się już także we Wrocławiu - dlaszpitali.pl

Radioterapię adaptacyjną stosuje się już także we Wrocławiu

opm-dlaszpitali-radioterapię-adaptacyjną
fot. Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii/FB

Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii, jako trzeci ośrodek w Polsce, wprowadza nową technikę napromieniania – radioterapię adaptacyjną. Jest to możliwe dzięki zaawansowanej współpracy lekarzy radioterapeutów, fizyków medycznych i elektroradiologów.

Nowa metoda leczenia umożliwia codzienne, indywidualne dostosowywanie dawki napromieniania pacjenta. Leczenie rozpoczęło już ośmiu pacjentów Centrum, a kolejni są przygotowywani do zabiegów. Nowa technika jest szczególnie skuteczna w leczeniu nowotworów jamy brzusznej i miednicy.

Radioterapia adaptacyjna pozwala na bardzo precyzyjną analizę i dostosowanie dostarczonej dawki w czasie rzeczywistym, dla obszaru tkanek narządów leczonych oraz tych zdrowych, które musimy chronić przed wysoką dawką promieniowaniawyjaśnia dr Marzena Janiszewska, kierowniczka Zakładu Fizyki Medycznej DCOPiH. – Dzięki sztucznej inteligencji oraz systemom wirtualnej symulacji pomiarowej możliwe jest bieżące wyznaczanie dawek podczas sesji napromieniania. Aby proces ten mógł być realizowany w minimalnym czasie oraz z wysokim poziomem precyzji, konieczny jest dedykowany tej terapii akcelerator ze zintegrowaną tomografią komputerową wysokiej jakości oraz systemem obliczenia dawki w czasie rzeczywistym dla pacjenta, czyli gdy znajduje się pod głowicą akceleratoradodaje.

Każdy proces radioterapii poprzedzony jest wykonaniem planu leczenia

To nie umówienie terminu, godziny, ilości sesji, ale precyzyjny projekt wyznaczenia rozkładu dawki promieniowania w leczonym obszarzezaznacza Marzena Janiszewska. – Taki plan powstaje z uwzględnieniem struktur leczonych oraz chronionych narządów, precyzyjnie wyznaczonych na podstawie badań tomografii komputerowej oraz rezonansu magnetycznego przez specjalistów radioterapii onkologicznej. Następnie specjaliści fizyki medycznej na tak wyznaczonym obszarze planują układ wiązek napromieniania, wartość energii oraz rozkład dawek w tkankach w taki sposób, aby obszary leczone otrzymały jednolitą dawkę leczącą, a tkanki przylegające jak najmniejszątłumaczy.

W dotychczasowej praktyce przygotowywano jeden taki projekt na czas całego leczeniawyjaśnia lek. Łukasz Trembecki z Zakładu Radioterapii DCOPiH. – W technice adaptacyjnej wykonany na początku plan startowy jest modyfikowany i przeliczany każdego dnia, gdy pacjent leży na stole aparatu terapeutycznego, z uwzględnieniem zmieniającego się położenia narządów wewnętrznych, np. stanu napełnienia pęcherza moczowego czy wypełnienia jelit. Taka nawigacja przeliczonym planem rozkładu dawki pozwoli nam na jeszcze bezpieczniejsze napromienianie, zastosowanie wyższych dawek frakcyjnych (dziennych), a tym samym obniżenie liczby dni leczenia. Docelowo przełoży się to także na większą liczbę leczonych chorychdodaje Trembecki.

Warto stosować radioterapię adaptacyjną

Specjaliści DCOPiH zwracają także uwagę, że radioterapia adaptacyjna, choć bardziej czasochłonna i wymagająca kosztownej aparatury oraz wysokospecjalistycznego zespołu: lekarzy radioterapii, fizyków medycznych, elektroradiologów, jest wysoce precyzyjna i bezpieczniejsza dla pacjentów. Pozwala także na stosowanie radioterapii w sytuacjach klinicznych, co do tej pory nie było możliwe.

Nowa technika napromieniania jest możliwa dzięki unowocześnieniu akceleratora Halcyon wyposażonego w system Ethos Varian, który umożliwia obliczanie dawek w czasie rzeczywistym podczas sesji napromieniania. Aparat został rozbudowany o moduł tomografii rentgenowskiej o wysokiej rozdzielczości oraz moduły obliczeniowe wysokiej prędkości.

Źródło: Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii

Czytaj także: Radioterapia z wykorzystaniem AI już dostępna w Szczecinie

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 4/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 4/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.