Przełom w polskiej transplantologii – jednoczesna retransplantacja serca i transplantacja nerki w USK we Wrocławiu - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plPrzełom w polskiej transplantologii – jednoczesna retransplantacja serca i transplantacja nerki w USK we Wrocławiu - dlaszpitali.pl

Przełom w polskiej transplantologii – jednoczesna retransplantacja serca i transplantacja nerki w USK we Wrocławiu

opm-dlaszpitali-przelomowa-retransplantacja-serca-i-transplantacja-nerki-w-usk-wroclaw
fot. USK we Wrocławiu

Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu wykonali zabieg jednoczesnej retransplantacji serca i transplantacji nerki. To pierwsza taka operacja w Polsce.

Pacjentka, która poddała się pionierskiej operacji, pierwszy przeszczep serca przeszła w 2000 roku. Z czasem jej organizm zaczął odrzucać narząd, a dodatkowo do dolegliwości dołączyła niewydolność nerek. Specjaliści z USK uznali więc, że najlepsze dla pacjentki będzie przeprowadzenie jednoczesnej retransplantacji serca i transplantacji nerki.

Transplantologia to wyjątkowa dziedzina medycyny interdyscyplinarnej, która łączy umiejętności wielu specjalistów. Jedynie dysponując kompetentnymi zespołami, można myśleć o tym, by przeprowadzać tak trudne operacje. Niewydolność serca często wyklucza możliwość przeszczepienia nerki i odwrotnie, niewydolne nerki mogą uniemożliwić przeszczep serca. To dla osób takich jak nasza pacjentka musimy przekraczać kolejne granice i przeprowadzać te pionierskie zabiegi. Jednoczasowa transplantacja to duże wyzwanie logistyczne, współpraca anestezjologów, nefrologów, kardiologów i chirurgów musi być doskonale zgrana. Najpierw przeszczepione zostało serce, później chwila przerwy i wykonaliśmy przeszczep nerki. Łącznie cały zabieg zajął ok. 6-7 godzin powiedział prof. dr hab. Dariusz Janczak, kierownik Kliniki Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej, Prorektor UMW.

Zabieg, który przeprowadziliśmy, to kolejny krok milowy na drodze rozwoju naszego programu przeszczepów. Jest to uhonorowanie pewnego etapu, ale z pewnością nie nasze ostatnie słowokomentuje prof. dr hab. Piotr Ponikowski, Rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i Dyrektor Instytutu Chorób Serca USK.

Decyzja o tym, że w USK będziemy wykonywać przeszczepy wielonarządowe jest oczywistym następstwem tego, że chcemy jak najlepiej wykorzystywać potencjał ośrodka wielospecjalistycznego. Licząc na naturalną dla tego szpitala dynamikę, wierzę, że nie będziemy długo czekać na to, aż liczba jednoczasowych transplantacji wzrośniepowiedział prof. dr hab. Michał Zakliczyński.

Pionierska operacja została przeprowadzona 25 maja, a po trzech miesiącach rekonwalescencji, 31 sierpnia, pacjenta została wypisana do domu.

Źródło: www.usk.wroc.pl

Czytaj też: W WUM przeprowadzono dwa pierwsze przeszczepy serca u nastoletnich pacjentów

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.