W WUM przeprowadzono dwa pierwsze przeszczepy serca u nastoletnich pacjentów - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plW WUM przeprowadzono dwa pierwsze przeszczepy serca u nastoletnich pacjentów - dlaszpitali.pl
Reklama

W WUM przeprowadzono dwa pierwsze przeszczepy serca u nastoletnich pacjentów

opm-dlaszpitali-w-wum-przeprowadzono-dwa-pierwsze-przeszczepy-serca-od-nastoletnich-pacjentow
fot. iStock

Od początku kadencji moją ambicją było stworzenie w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym silnego ośrodka transplantacji narządów na światowym poziomie – powiedział rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong. Dodał, że ten cel jest właśnie realizowany.

Rektor WUM mówił o tym podczas konferencji prasowej z okazji przeprowadzenia w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym dwóch pierwszych w tym ośrodku przeszczepów serca u nastoletnich pacjentów. Wkrótce planowane są kolejne takie operacje, jeśli tylko znajdą się odpowiedni dawcy narządów, bo zapotrzebowanie na takie transplantacje jest bardzo duże.

Chcemy spełniać te oczekiwania. Pierwsze dwa przeszczepy serca to jedynie początek naszego projektuzaznaczył prof. Zbigniew Gaciong. – Rozwijamy w WUM nowoczesny ośrodek transplantacyjny. Od początku kadencji moją ambicją było stworzenie w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym silnego ośrodka transplantacji narządów na światowym poziomie.

W WUM od wielu lat przeszczepiane są narządy wewnętrzne, takie jak nerki, trzustka i wątroba, a także szpik kostny oraz rogówki. W lipcu ośrodek ten uzyskał akredytację Ministerstwa Zdrowia dotyczącą przeszczepiania serca oraz płuc. Wcześniej uzyskano pozytywną rekomendację Krajowej Rady Transplantacyjnej. – Już po 11 dniach od uzyskania tej zgodny po raz pierwszy przeszczepiono na WUM sercepodkreślił rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zabieg ten odbył się 2 sierpnia 2022 r. u 16-letniego chłopca, zaledwie cztery dni po wykryciu u niego kardiomiopatii rozstrzeniowej (wady wrodzonej serca powodującej poszerzenie jamy serca na skutek rozciągnięcia włókien mięśnia sercowego, co prowadzi do niewydolności mięśnia sercowego). Stan tego pacjenta gwałtownie się pogarszał, wymagał on pilnego przeszczepienia serca.

Drugi przeszczep serca na WUM wykonano 19 sierpnia również u 16-letniego pacjenta, tym razem z wrodzonym niedorozwojem prawej komory serca. Chłopiec żył przez wiele lat dzięki tzw. jednokomorowemu sercu, które uzyskano po jego narodzinach po kilku operacjach. Doszło jednak do niewydolności tego serca, do przeszczepienia dożył dzięki podłączeniu sztucznej komory serca. Po trzech tygodniach znaleziono dawcę i poddano go przeszczepowi serca.

Czytaj też: WUM dostał zgodę na transplantacje płuc i serca

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 5/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 5/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.