Protest pielęgniarek i położnych w Warszawie - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plProtest pielęgniarek i położnych w Warszawie - dlaszpitali.pl

Protest pielęgniarek i położnych w Warszawie

opm-dlaszpitali-protest-pielegniarek-w-warszawie

Pielęgniarki i położne z całej Polski spotkały się w Warszawie, by zaprotestować przeciwko „degradacji i dyskryminacji zawodowej”. Uczestniczki protestu chcą zmian w ustawie o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników w podmiotach leczniczych.

Protest pielęgniarek i położnych rozpoczął się 23 maja o godzinie 11.00 przed budynkiem Sejmu. Inicjatywa została zorganizowana przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych.

Protest pielęgniarek i położnych

Po 1 lipca 2022 r. płace pielęgniarek i położnych ogarnął chaos. Zarząd Krajowy OZZPiP podjął decyzję o wystąpieniu z obywatelską inicjatywą ustawodawczą, która powstrzyma dalszą degradację i dyskryminację zawodową pielęgniarek i położnych w Polsce. Dążymy do zmniejszenia dysproporcji w różnicach zarobków, wzmocnienia pozycji pielęgniarki w systemie ochrony zdrowia oraz oparcia drabinki wynagradzania na uniwersalnych elementach kwalifikacjach i doświadczeniuczytamy w oświadczeniu na stronie OZZPiP.

OZZPiP proponuje projekt nowelizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników w podmiotach leczniczych. W projekcie zawarto następujące propozycje zmian:

• podniesienie współczynników pracy dla 5 i 6 grupy zawodowej,
  • powiązanie wynagrodzenia pielęgniarek i położnych objętych ustawą z faktycznie posiadanymi kwalifikacjami – wprowadzenie zapisu „kwalifikacje posiadane” zamiast dotychczasowego „kwalifikacje wymagane”,
  • gwarancja przekazywania środków na pokrycie wzrostu minimalnego wynagrodzenia określonego ustawą w ramach systemu świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych,
  • zaliczenie do grupy o wyższym współczynniku od następnego miesiąca po udokumentowaniu uzyskanych kwalifikacji.

Pełna treść projektu ustawy jest dostępna na stronie Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

Źródło: Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych

Czytaj też: Nowe poradnie w Szpitalu Specjalistycznym w Pile