Protest medyków przeszedł ulicami Warszawy - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plProtest medyków przeszedł ulicami Warszawy - dlaszpitali.pl

Protest medyków przeszedł ulicami Warszawy

opm-dlaszpitali-protest-medykow-przeszedl-ulicami-warszawy

W sobotę, 11 września odbył się ogólnopolski protest medyków. Według organizatorów wydarzenia w Warszawie spotkało się blisko 40 tys. pracowników ochrony zdrowia. Po zakończeniu protestu uczestnicy zbudowali Białe Miasteczko 2.0, nawiązujące do strajku pielęgniarek z 2007 roku.

Protestujący medycy przeszli ulicami Warszawy 11 września. Manifestacja rozpoczęła się w południe i trwała do godziny 16. Uczestniczyli w niej m.in. lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, opiekunowie medyczni, położne, fizjoterapeuci oraz pracownicy niemedyczni.

Nieudane konsultacje z przedstawicielami rządu

Przed rozpoczęciem protestu medycy podejmowali próby rozmów z rządzącymi. W czwartek, 9 września przedstawiciele Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia spotkali się z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim i wiceministrem Waldemarem Kraską. Zebranie nie doprowadziło jednak do porozumienia.

Również piątkowe rozmowy medyków z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia zakończyły się przedwcześnie i bez efektów. Na spotkaniu nie pojawił się premier Mateusz Morawiecki. Nieobecność szefa rządu skomentowała przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyna Ptok: Brak obecności premiera na spotkaniu to jest hipokryzja. Nie zjawił się na spotkaniu z ogromną rzeszą medyków, to ja się pytam: czy tak ważne jest dla pana premiera zdrowie?

Protest medyków 11 września. Przebieg

Pracownicy ochrony zdrowia rozpoczęli przemarsz przy placu Krasińskich. Demonstrujący przeszli również pod Ministerstwem Zdrowia i Pałacem Prezydenckim. Końcowym punktem marszu była Kancelaria Premiera, gdzie tego samego dnia zbudowano Białe Miasteczko 2.0, nawiązujące do protestu pielęgniarek w 2007 roku.

14 lat temu zbudowaliśmy pierwsze Białe Miasteczko. Niech to Białe Miasteczko 2.0 będzie teraz świątynią dialogu i oazą prawdy. Strzeżcie to miasteczko od wszelkich chorób toczących debatę publiczną. Współpracujcie, nie rezygnujcie z obranej drogi. Jako liderka pierwszego Białego Miasteczka otwieram Białe Miasteczko 2.0powiedziała przewodnicząca Forum Związków Zawodowych Dorota Gardias.

W Białym Miasteczku 2.0 odbywają się konferencje prasowe i spotkania z protestującymi medykami. Organizowane są warsztaty i panele dyskusyjne poświęcone różnym zagadnieniom z zakresu ochrony zdrowia. Odwiedzający mogą również bezpłatnie skorzystać z badań profilaktycznych lub zasięgnąć porady lekarskiej. Wydarzenie cieszy się dużym zainteresowaniem – w niedzielę, 12 września Białe Miasteczko 2.0 odwiedziło ok. 5 tysięcy osób.

Medycy deklarują, że nie opuszczą Miasteczka, dopóki rząd nie spełni wszystkich postulatów przedstawionych przez Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia.

Czytaj także: Inwestycje w publicznej i prywatnej opiece zdrowotnej w latach 2003-2018