Program stypendialny dla studentów kierunków lekarskich - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plProgram stypendialny dla studentów kierunków lekarskich - dlaszpitali.pl

Program stypendialny dla studentów kierunków lekarskich

opm-dlaszpitali-program-stypendialny

Samorząd województwa dolnośląskiego uruchomi w przyszłym semestrze nowy program stypendialny dla studentów kształcących się na VI roku kierunków lekarskich. Beneficjenci programu otrzymają 2,5 tys. zł miesięcznie, ale będą musieli wybrać deficytową specjalizację i podjąć pracę w regionie.

Uchwała w sprawie programu stypendialnego została przyjęta podczas czwartkowej sesji sejmiku województwa dolnośląskiego. Zabezpieczono na ten cel 870 tys. zł. Program ruszy w roku akademickim 2024/2025. To nie pierwsza taka inicjatywa w regionie.

– Od 2019 r. z powodzeniem realizujemy program stypendialny dla studentów pielęgniarstwa, położnictwa i ratownictwa medycznego. W sumie we wszystkich edycjach skorzystało z niego 232 studentów, którzy są na początku swojej drogi zawodowej powiedział cytowany w komunikacie wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

Warunkiem jest wybór deficytowej specjalizacji

Stypendium będzie przyznawane przez dziewięć miesięcy. Od października do czerwca beneficjenci programu będą mogli otrzymać 2500 zł miesięcznie, czyli w sumie 22,5 tys. zł. Jednym z warunków jest wybór deficytowej specjalizacji, jak geriatria, neurologia, psychiatria dziecięca, choroby wewnętrzne czy medycyna ratunkowa.

– Program stypendialny jest jednym z elementów, który powinien zachęcić studentów do podejmowania specjalizacji deficytowych. Każde działanie, które do tego zmierza jest ważne, a jednym z nich może być również motywacja finansowa – przekazał dr n. med. Ireneusz Pawlak.

Program dla studentów z całej Polski

Aby uzyskać stypendium, trzeba będzie m.in. mieć średnią ocen wyższą niż 4,0. Program jest skierowany do studentów z całej Polski. Muszą oni jednak zobowiązać się, że w terminie 12 miesięcy od zakończenia stażu podyplomowego podejmie zatrudnienie w ramach jednej z wymienionych specjalizacji. Wymagana będzie wówczas trzyletnia praca w jednym ze szpitali wojewódzkich lub powiatowych.

Źródło: PAP Nauka w Polsce, Michał Torz

Czytaj też: Naukowcy z Politechniki Opolskiej ulepszają holter EKG