Profilaktyka onkologiczna – badania USG u dzieci

Partnerska współpraca firmy ALAB laboratoria z Fundacją Ronalda McDonalda ma na celu popularyzację badań ultrasonograficznych u dzieci.
Podpisana umowa oraz przekazane środki zwiększają potencjał bezpłatnych badań ultrasonograficznych realizowanych w ramach fundacyjnego programu „NIE nowotworom u dzieci”. Prowadzona od blisko 15 lat na pokładzie specjalistycznego ambulansu medycznego Fundacji akcja umożliwiła dotychczas przebadanie ponad 70 tysięcy dzieci w 395 lokalizacjach na terenie całego kraju. Ważnym elementem towarzyszącym badaniom są działania edukacyjne, promujące wśród rodziców i opiekunów dzieci wiedzę na temat roli i znaczenia profilaktyki. Wkład firmy ALAB laboratoria do fundacyjnego programu profilaktycznych badań USG dzieci pozwoli na zwiększenie zasięgu tej akcji. Umożliwi także skuteczniejsze mobilizowanie lokalnych społeczności do aktywnego dbania o zdrowie dzieci, podejmowania różnego typu inicjatyw zwiększających wiedzę rodziców na temat roli i znaczenia profilaktyki.
Partnerstwo z Fundacją Ronalda McDonalda jest dla nas powodem do dumy. Jest też szansą, by nasi pracownicy mogli lepiej poznać Fundację i jej programy oraz zaangażować się w wolontariat na pokładzie ambulansów. Razem powiedzmy NIE nowotworom u dzieci! Razem powiedzmy TAK profilaktyce zdrowotnej! – apeluje Ewa Małkowska, Prezes ALAB laboratoria.
Ogólnopolski program bezpłatnych badań ultrasonograficznych dzieci prowadzony jest przez Fundację Ronalda McDonalda we współpracy z zespołem doświadczonych radiologów pediatrycznych. Badania realizowane są na pokładzie mobilnej kliniki, ambulansu medycznego Fundacji. Ten specjalistyczny pojazd to dwa gabinety diagnostyczne wyposażone w sprzęt ultrasonograficzny najnowszej generacji. Część medyczną ambulansu uzupełnia poczekalnia i zaplecze administracyjne. W tym roku pracę zacznie drugi ambulans Fundacji, który otrzymał homologację i jest gotowy do działania. Obie fundacyjne mobilne kliniki są klimatyzowane i mogą funkcjonować niezależnie od zewnętrznych źródeł energii i wody.
Mobilność naszego programu pozwala na prowadzenie badań w pobliżu miejsca zamieszkania dziecka. To szczególnie ważne w przypadku małych miejscowości, w których dostęp do profesjonalnej medycyny pediatrycznej jest utrudniony. Nasz program ma zasięg ogólnopolski, a jedynym ograniczeniem jest kalendarz i dostępność terminów zespołu radiologów. Wierzymy, że dzięki porozumieniu zawartemu z firmą ALAB laboratoria będziemy mogli przebadać jeszcze więcej dzieci. Potrzeby w tym zakresie są olbrzymie. Mobilność naszego programu pozwala na prowadzenie badań w pobliżu miejsca zamieszkania dziecka. To szczególnie ważne w przypadku małych miejscowości, w których dostęp do profesjonalnej medycyny pediatrycznej jest utrudniony. Nasz program ma zasięg ogólnopolski, a jedynym ograniczeniem jest kalendarz i dostępność terminów zespołu radiologów. Wierzymy, że dzięki porozumieniu zawartemu z firmą ALAB laboratoria będziemy mogli przebadać jeszcze więcej dzieci. Potrzeby w tym zakresie są olbrzymie – podkreśla Katarzyna Nowakowska, Prezes i Dyrektor Wykonawcza Fundacji.
Źródło: mat. prasowe
Czytaj także: Techniki diagnozowania nowotworów o różnej lokalizacji z punktu widzenia inżyniera klinicznego