Profilaktyka i leczenie raka szyjki macicy w Polsce dlaszpitali.plProfilaktyka i leczenie raka szyjki macicy w Polsce
Reklama

Profilaktyka i leczenie raka szyjki macicy

Czy szczepić możemy także osoby starsze?

Oczywiście, a jeśli mówimy o kobietach do 45. roku życia, to wiemy, że nawet jeśli mają wirusa stwierdzonego w badaniach genetycznych, to szczepienie spowalnia wszystkie toczące się procesy chorobowe.

Co zawierają szczepionki przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego?

Szczepionki przeciwko HPV zawierają wirusopodobne cząsteczki otrzymywane drogą rekombinacji genetycznej. Ta najbardziej w tej chwili popularna szczepionka, zarejestrowana w Europie w 2007 roku, należy do grupy szczepionek inaktywowanych czyli nieaktywnych, zabitych. Przystępując do programów profilaktycznych, trzeba pamiętać, że osobom w wieku od 9 do 14 lat zaleca się podawanie dwóch dawek
w odstępach od 5 do 13 miesięcy, natomiast u osób starszych podaje się trzy dawki czyli w zerowym, pierwszym i szóstym w miesiącu.

Ale nie chodzi tylko o szczepienie dziewczynek i kobiet, jest to bowiem szczepionka także dla chłopców.

To ważne, bo przecież źródłem zakażenia są mężczyźni. W Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Australii już szczepi się chłopców.

Mamy więc wirusa, którego nie widzimy, i który nie daje nam żadnych objawów. On po prostu cierpliwie czeka. Dlatego właśnie choroba dotyka najczęściej kobiety między 35. a 40. rokiem życia, które urodziły już dzieci, prowadzą swoje życie zawodowe, seksualne i rodzinne. Jeśli regularnie wykonują cytologię, to jesteśmy w stanie chorobę wykryć i skutecznie leczyć. Jeśli jednak badania nie było i nagle pojawia się jakaś krwista wydzielina, nieprzyjemny zapach, kłopoty z kontaktami seksualnymi, złe samopoczucie lub pobolewania, to pacjentka najczęściej wymaga już pełnego profilu onkologicznego.

Od dwóch lat żyjemy w pandemii i często mówi się o utrudnionym dostępie do lekarzy. Czy u siebie w gabinecie obserwuje Pani gorszy stan zdrowia kobiet, które przychodzą po poradę?

Praktykuję już prawie 40 lat i oczywiście, zdarzają się pacjentki, które bardzo długo nie były u lekarza. Najważniejsze jednak, że przyszły. W wielu przypadkach udaje się stwierdzić, że wszystko jest w porządku. Najpierw czekamy na wyniki cytologii, później je omawiamy. Niestety, bywają przypadki, które kończą się tragicznie. Wracam więc do profilaktyki: szczepienie powinno być jak sukienka szyta na miarę: jesteś dziewczynką – szczepimy cię przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego.

Jak wygląda nowoczesne leczenie raka szyjki macicy?

Zaczyna się, oczywiście, od diagnostyki i jeśli wynik jest pozytywny, to pacjentka wchodzi w system onkologiczny. Jeżeli jest to nowotwór in-situ, który został szybko wykryty, to możemy też szybko zareagować: zajmujemy się samą szyjką, ścinamy ją do granicy zdrowej tkanki i na tym praktycznie kończymy. Warunkiem jest jednak wczesne wykrycie. Jeśli jednak mamy nowotwór zaawansowany, to w grę wchodzą ciężkie zabiegi operacyjne, polegające nie tylko na usunięciu macicy, ale też jajników i wszystkich narządów dookoła: węzłów chłonnych i węzłów wartowniczych.

Przed nami Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Jaki apel skierowałaby Pani z tej okazji do kobiet: matek, córek, ale także i mężczyzn?

Może, na przykład, z okazji zbliżających się Walentynek, wizyta u ginekologa połączona z badaniem profilaktycznym? To przecież święto miłości…

Najważniejsze, żeby o profilaktyce cały czas mówić. Szczepienie stanowi pierwszą polisę na życie dla dziewczynek. Wybierz życie, zrób pierwszy krok: zaszczep swoją córkę i swojego syna. Pacjentki ciężarne podlegają obowiązkowym badaniom cytologicznym, pozostałe kobiety muszą o tym pomyśleć same. Nie żyjemy w szklanej kuli, wczesna inicjacja seksualna dotyczy całej populacji, więc my też musimy trochę za tym światem nadążać. Jeżeli się boimy edukacji albo dopiero nad tymi programami profilaktycznymi pracujemy, to po prostu szczepmy siebie i nasze dzieci. Przecież my, kobiety, jesteśmy najmądrzejszymi istotami na świecie!

Powtarzamy dziś niemal do znudzenia: cytologia i szczepienia przeciw HPV.

Oczywiście, że tak. Populacyjny screening raka szyjki macicy jest efektywny
w wykrywaniu tej choroby. Natomiast szczepienie jest skuteczne w zapobieganiu zachorowaniom. Szczepmy się, róbmy badania cytologiczne, wybierajmy życie!

Źródło: materiały prasowe

Komentarze

Reklama

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.