Prof. Piotr Suwalski nowym dyrektorem Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plProf. Piotr Suwalski nowym dyrektorem Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA - dlaszpitali.pl

Prof. Piotr Suwalski nowym dyrektorem Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA

opm-dlaszpitali-Piotr-Suwalski
fot. gov.pl; Departament Komunikacji Społecznej MSWiA

W piątek szef MSWiA Marcin Kierwiński wyznaczył prof. dr. hab. n. med. Piotra Suwalskiego do pełnienia obowiązków dyrektora Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA. Suwalski jest pionierem kardiochirurgii małoinwazyjnej, endoskopowej i robotycznej.

Jak poinformowało na swojej stronie internetowej MSWiA, prof. Piotr Suwalski jest związany zawodowo z placówką od 2011 r. Do tej pory pełnił funkcję kierownika Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii PIM MSWiA.

Resort podał, że Suwalski w 2000 r. ukończył z wyróżnieniem studia na I Wydziale Lekarskim Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego – W 2005 r. uzyskał stopień doktora nauk medycznych (WUM, summa cum laude), a w 2012 r. otrzymał stopień doktora habilitowanego na Śląskim Uniwersytecie Medycznym. W 2018 r. nadano mu tytuł profesora w zakresie nauk medycznych i nauk o zdrowiu. W latach 2019-2021 był prezydentem Międzynarodowego Towarzystwa Kardiochirurgii Małoinwazyjnej (International Society for Minimally Invasive Cardiothoracic Surgery – ISMICS). Należy do licznych struktur European Association of Cardio-Thoracic Surgery (EACTS). Jest członkiem Zarządu European Society of Cardiovascular Surgery (ESCVS) – czytamy.

MSWiA zwróciło uwagę, że Suwalski, jako jedyny Polak i jeden z dwóch Europejczyków należy do XXI Century Cardiac Surgery Society, który zrzesza 57 członków z całego świata. Jest autorem około 300 publikacji, w tym licznych europejskich i amerykańskich wytycznych leczenia różnych schorzeń serca.

Suwalski jest laureatem wielu nagród, m.in. nagrody Teraz Polska za leczenie kardiochirurgiczne przy wykorzystaniu technik małoinwazyjnych, którą otrzymał wraz z zespołem swojej kliniki. Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Złotym Medalem Polskiej Akademii Sukcesu.

Prof. Piotr Suwalski jest pionierem w Polsce i na świecie w zakresie kardiochirurgii małoinwazyjnej, endoskopowej i robotycznej. W 2004 r. przeprowadził pierwszą w Polsce operację naprawy zastawki mitralnej metodą endoskopową oraz szereg pierwszych operacji w Polsce, Europie i na świecie w zakresie endoskopowej chirurgii arytmicznej i zamykania uszka lewego przedsionka.

Suwalski jest również twórcą pierwszego w Polsce i obecnie największego w Europie centrum kardiochirurgii robotycznej oraz współtwórcą pierwszego ośrodka przeszczepów płuc na Mazowszu i w Polsce centralnej. Jest także współtwórcą i kierownikiem Centrum Terapii Pozaustrojowych PIM MSWiA.

1 stycznia 2023 r. weszła w życie ustawa, zgodnie z którą Centralny Szpital Kliniczny (CSK) Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji został przekształcony w Państwowy Instytut Medyczny MSWiA. Przekształcenie miało m.in. umożliwić placówce pozyskiwanie pieniędzy ze źródeł zewnętrznych, na przykład z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju – jako podmiot leczniczy CSK MSWiA nie mógł o nie wnioskować samodzielnie.

Źródło: PAP Media Room, Marcin Chomiuk

Czytaj też: MZ chce zmian w obszarze kształcenia podyplomowego zawodów medycznych