Agencja Badań Medycznych: prezydent podpisał umowę... - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plAgencja Badań Medycznych: prezydent podpisał umowę... - dlaszpitali.pl
Reklama

Prezydent podpisał ustawę o Agencji Badań Medycznych

opm-powstaje-agencja-badan-medycznych
fot. iStock

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o powołaniu Agencji Badań Medycznych – podało w poniedziałek, 4 marca biuro prasowe kancelarii głowy państwa.

Resort zdrowia, który był odpowiedzialny za opracowanie koncepcji wyjaśniał, że powołanie Agencji jest uzasadnione niesatysfakcjonującym poziomem finansowania badań naukowych w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu oraz koniecznością zapewnienia instytucjonalnego wsparcia dla finansowania analiz i badań.

Zadania nowego podmiotu

Rolą Agencji ma być wspieranie rozwoju badań w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu oraz technologii medycznych, w tym m.in. niekomercyjnych badań klinicznych produktów leczniczych oraz wyrobów medycznych, jak również badań procesów leczniczych, a także badań i interwencji epidemiologicznych, analiz i modelowania dużych publicznych zbiorów danych w ochronie zdrowia oraz badań dotyczących zarządzania, rozwoju i optymalizacji systemu ochrony zdrowia.

Zgodnie z ustawą działalność Agencji będzie polegała na dofinansowaniu badań naukowych i prac rozwojowych w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu oraz projektów interdyscyplinarnych wyłonionych w drodze konkursu, ze szczególnym uwzględnieniem badań klinicznych, obserwacyjnych i epidemiologicznych.

Działalność ABM obejmować ma wydawanie opinii i ekspertyz w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu na rzecz organów administracji publicznej lub innych podmiotów w wyniku realizacji zawartych umów. Agencja ma też zajmować się inicjowaniem i rozwijaniem współpracy międzynarodowej w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu na podstawie programów. ABM ma ponadto inicjować i własne badania naukowe i prace rozwojowe.

Prezes Agencji i Rada

Organami Agencji będą: Prezes Agencji oraz jej Rada Agencji. Prezes ABM będzie powoływany przez ministra właściwego do spraw zdrowia w drodze konkursu na okres sześciu lat, przy czym ta sama osoba może pełnić funkcję prezesa nie dłużej niż przez dwie następujące po sobie kadencje. Zastępców Prezesa Agencji, których nie może być więcej niż trzech powoła prezes w drodze konkursu. Ustawa określa wymagania, jakie musi spełniać osoba powołana na prezesa i zastępców. W skład Rady Agencji powoływanej na 6–letnią kadencję wejdzie od 15 do 20 członków powoływanych i odwoływanych przez ministra zdrowia.

Finansowanie z NFZ

Podstawą finansowania Agencji będzie dotacja celowa, dotacja podmiotowa z budżetu państwa oraz odpis w kwocie stanowiącej 0,3 proc. przychodów Narodowego Funduszu Zdrowia. Agencja będzie również mogła pozyskiwać środki z innych źródeł.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 

Katarzyna Lechowicz-Dyl

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Czytaj także: Inżynier kliniczny – niezbędne ogniwo kadry szpitalnej

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.