Powstała propozycja utworzenia Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Częstochowie - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plPowstała propozycja utworzenia Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Częstochowie - dlaszpitali.pl
Reklama

Powstała propozycja utworzenia Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Częstochowie

opm-dlaszpitali-uniwersyteckiego-szpitala-klinicznego-w-czestochowie
fot. iStock

Uniwersytet Jana Długosza oraz prezydent Częstochowy rozmawiali na temat propozycji utworzenia Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Częstochowie. Placówka miałaby przynieść korzyści uczelni, miastu, a także pacjentom i studentom kierunku lekarskiego.

Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk podczas poniedziałkowej konferencji prasowej zadeklarował, że przy współpracy z Uniwersytetem Jana Długosza chciałby doprowadzić do powstania w mieście Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Częstochowie.

To pozwoli rozwinąć działalność leczniczą w mieście, a także zapewnić lepszą opiekę naszym mieszkankom i mieszkańcom. Będą mogli oni liczyć na krótsze kolejki do lekarzy specjalistów oraz szerszą możliwość diagnostyki, dzięki inwestycjom w infrastrukturę i sprzęt medyczny. Wyższy stopień referencyjności zapewni szpitalowi wyższy kontrakt z NFZ, a także możliwość pozyskiwania grantów i innych środków zewnętrznych – powiedział w informacji prasowej prezydent miasta.

Jak dodał, liczy on także na wsparcie projektu przez reprezentantów środowisk naukowych, medycznych, parlamentarzystów i przedstawicieli rządu.

Powstanie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w oparciu o Miejski Szpital Zespolony

Szpital kliniczny miałby zostać stworzony w oparciu o Miejski Szpital Zespolony. Prezydent odbył już w tej sprawie konsultacje m.in. z ministrem nauki i szkolnictwa wyższego Dariuszem Wieczorkiem, który wyraził przychylne zainteresowanie wspólną już obecnie inicjatywą miasta i częstochowskiej uczelni.

Również władze rektorskie UJD odbyły rozmowy w Ministerstwie Nauki o możliwości rozwoju kierunku lekarskiego w Częstochowie w oparciu o szpital kliniczny.

To przyszłość zarówno dla miasta, jak i dla uniwersytetu, studentów oraz kadry medycznej, bo ma szansę podnieść poziom kształcenia w powiązaniu z badaniami naukowymi. Medycyna rozwija się, kiedy dobre kształcenie idzie w parze z nauką. Szpital przenosi się na wyższy poziom działania, kiedy w całości staje się jednostką kliniczną – przekonywała rektorka Uniwersytetu Jana Długosza, prof. Anna Wypych-Gawrońska.

Korzyści dla lekarzy i całego personelu medycznego

Uczelnia kształci na pierwszych dwóch latach kierunku lekarskiego w formie przedklinicznej, natomiast od III roku studenci uczą się także w szpitalach. UJD zamierza więc obecnie tworzyć oddziały kliniczne na podstawie umów zawartych z Miejskim Szpitalem Zespolonym i Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym w Częstochowie. Następnym celem uczelni kształcącej na kierunkach medycznych są, z reguły, starania o Uniwersytecki Szpital Kliniczny i taki jest też zamiar władz UJD w odpowiedzi na propozycję prezydenta Częstochowy.

Powstanie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego byłoby ogromnym pożytkiem dla lekarzy i całego personelu medycznego. Nie ma dobrego zespołu lekarskiego i dobrej medycyny, jeżeli nie ma współpracy lekarza, fizjoterapeuty i pielęgniarki – mówił prorektor ds. medycznych i nauk o zdrowiu UJD, prof. Aleksander Sieroń.

Podkreślił również, że po utworzenia szpitala klinicznego, nie zamierza wymieniać kadry miejskiego szpitala, tylko wesprzeć ją poprzez specjalistów, którzy reprezentują najwyższy poziom w Polsce.

Częstochowski samorząd wspiera ochronę zdrowia w mieście m.in., dzięki prowadzonym programom zdrowotnym i profilaktycznym, z których w ciągu ostatnich kilkunastu lat skorzystało ponad 100 tysięcy częstochowianek i częstochowian.

Źródło: PAP Nauka w Polsce, Julia Szymańska

Czytaj też: MSD Polska i Warszawski Uniwersytet Medyczny kontynuują współpracę na rzecz zdrowia publicznego

Komentarze

Reklama

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 1/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 1/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.