MSD Polska i Warszawski Uniwersytet Medyczny kontynuują współpracę na rzecz zdrowia publicznego - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plMSD Polska i Warszawski Uniwersytet Medyczny kontynuują współpracę na rzecz zdrowia publicznego - dlaszpitali.pl
Reklama

MSD Polska i Warszawski Uniwersytet Medyczny kontynuują współpracę na rzecz zdrowia publicznego

opm-dlaszpitali-msd-wum
fot. materiały prasowe

Oficjalnie ogłoszono kontynuację współpracy MSD Polska oraz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W czasie tego strategicznego partnerstwa, dalej będą skupiać się na doskonaleniu standardów opieki zdrowotnej i rezultatów terapeutycznych.

Jej celem jest długofalowa poprawa jakości opieki zdrowotnej, opartej na danych z rzeczywistej praktyki klinicznej (Real-World Evidence).

Współpraca MSD Polska i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM) rozpoczęła się w lutym 2023 roku od podpisania dwustronnej deklaracji o współpracę, mającej na celu zainicjowanie długotrwałego partnerstwa w dziedzinie ochrony zdrowia.

Program skierowany do wiodących i uznanych instytucji naukowych

W listopadzie 2023 roku strony zawarły pierwszą umowę wykonawczą w ramach „Programu Partnerskiego CORE (Center for Observational and Real-World Evidence)” MSD (MSD’s “CORE Partnership Program”), której przedmiotem jest analiza skutków nawrotów w wybranych chorobach nowotworowych, widziana z perspektywy świadczeniodawcy publicznej opieki zdrowotnej. Celem tego ogólnoeuropejskiego programu skierowanego do wiodących i uznanych instytucji naukowych jest promowanie partnerstw publiczno-prywatnych w dziedzinie opieki zdrowotnej poprzez inicjatywy oparte na danych. Projekt stał się platformą zaangażowania multidyscyplinarnego zespołu naukowców i lekarzy, a jego wyniki zostaną opublikowane w czasopiśmie naukowym.

W trakcie spotkania, które odbyło się 11 stycznia 2024 roku, MSD Polska i Warszawski Uniwersytet Medyczny oficjalnie ogłosiły kontynuację swojego strategicznego partnerstwa. W spotkaniu wzięli udział:

  • prof. Piotr Pruszczyk, Prorektor ds. Nauki i Transferu Technologii WUM;
  • dr hab. n. med. Anna Staniszewska z Katedry i Zakładu Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej WUM;
  • dr hab. n. med. Maciej Niewada, reprezentujący Katedrę i Zakład Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej WUM;
  • Justin Gandy, dyrektor zarządzający MSD Polska.

Badania, które wpłyną na poprawę sytuacji zdrowotnej pacjentów

MSD Polska i WUM wyraziły wspólną wolę zaprojektowania przyszłych badań w wyznaczonych ramach, dążąc do podnoszenia jakości opieki zdrowotnej oraz poprawy wyników leczenia, opierając się na danych z rzeczywistej praktyki klinicznej (Real-World Evidence).

Prof. Piotr Pruszczyk, Prorektor ds. Nauki i Transferu Technologii WUM, podkreślił, że pozyskiwanie danych pochodzących z badań przeprowadzanych w rzeczywistych warunkach praktyki klinicznej, staje się obecnie coraz istotniejsze.

– Cieszę się, że pogłębiamy naszą współpracę z firmą MSD Polska. Badania bazujące na danych z rzeczywistej praktyki klinicznej stanowią cenne źródło informacji i pozwalają optymalizować uzyskiwane efekty terapeutyczne. Rozwój naszego strategicznego partnerstwa ma szansę przyczynić się do poprawy sytuacji zdrowotnej pacjentów – podkreślił prof. Piotr Pruszczyk.

Z kolei Justin Gandy, Dyrektor Zarządzający MSD Polska, podkreślił, że partnerstwo publiczno-prywatne z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym to kluczowy krok w doskonaleniu standardów opieki zdrowotnej oraz rezultatów terapeutycznych.

– Prowadzenie badań naukowych i tworzenie innowacyjnych rozwiązań w obszarach współczesnej medycyny jest wpisane w DNA naszej firmy. Jesteśmy dumni i z radością rozpoczynamy kolejny etap współpracy z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym. Wierzę, że wspólna działalność badawcza przyczyni się do zaspokojenia potrzeb zdrowotnych pacjentów i podniesienia jakości opieki zdrowotnej dla polskiego społeczeństwa – mówił Justin Gandy.

Liczne działania i współprace

W 2023 roku MSD Polska rozszerzyło zakres prowadzonych badań klinicznych w obszarach stanowiących największe wyzwania zdrowotne – onkologii i chorobach układu krążenia oraz szczepionkach, m.in. przeciwko wirusom takim jak HPV, który jest główną przyczyną zachorowalności na raka szyjki macicy, CMV czy pneumokoki. Firma współpracuje z 490 ośrodkami naukowymi i prowadzi w kraju 150 badań klinicznych, przy udziale około 4 000 pacjentów. Nakłady na działalność́ badawczo-rozwojową MSD Polska w latach 2008-2022 wyniosły blisko 1 mld zł, wspierając zarówno system ochrony zdrowia, jak i polską gospodarkę.

MSD od 2021 roku posiada niezmiennie status centrum badawczo-rozwojowego i angażuje się w Polsce w liczne partnerstwa publiczno-prywatne, współpracując m.in. z Narodowym Instytutem Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowym Instytutem Badawczym.

Źródło: materiały prasowe

Czytaj też: W Małopolsce wzrasta liczba placówek z opieką koordynowaną

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.