Powstaje nowa platforma telemedyczna dla osób 60+ - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plPowstaje nowa platforma telemedyczna dla osób 60+ - dlaszpitali.pl
Reklama

Powstaje nowa platforma telemedyczna dla osób 60+

opm-dlaszpitali-powstaje-nowa-platforma-telemedyczna-dla-osob-60+
fot. iStock

Naukowcy z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Wrocławskiej w ramach konsorcjum wspólnie m.in. z lekarzami prowadzą badania nad nową platformą do usług telemedycznych dla osób 60+. Ma ona ułatwić dostęp do świadczeń zdrowotnych.

Telemedycyna – nazywana również medycyną na odległość to świadczenie usług medycznych łączące elementy telekomunikacji, informatyki i medycyny.

Jak podkreślono na stronach internetowych PWr, „telemedycyna – w odróżnieniu np. od teleporady jest związana z usługami klinicznymi, a dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii pozwala na wymianę specjalistycznych informacji w czasie rzeczywistym”. Pozwala to m.in. na postawienie diagnozy na odległość. W projektowaniu systemów telemedycznych często wykorzystuje się algorytmy do cyfrowego przetwarzania danych, co pozwala na przesyłanie obrazów i zdjęć w wysokiej rozdzielczości oraz transmisję audiowizualną.

Dr hab. inż. Grzegorz Kołaczek, prof. uczelni z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji PWr, cytowany na stronach uczelni podkreślił, że „nasze społeczeństwo coraz bardziej się starzeje i kwestie świadczeń medycznych dla tej grupy wiekowej stają się coraz ważniejszą kwestią”, dlatego projekt skierowany jest do osób 60+.

Nowa platforma telemedyczna dla pacjentów 60+

Platforma do usług telemedycznych zostanie przygotowania przez partnera technologicznego, a za opiekę nad pacjentami będą odpowiedzialne jednostki POZ. Koordynatorami wszystkich działań zostaną specjaliści z 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Zadaniem naukowców z PWr będzie nadzór nad odpowiednią modyfikacją oprogramowania oraz kwestia ochrony danych wrażliwych. – Z jednej strony wymaga to czysto technicznych umiejętności, ale pojawiają się tutaj również aspekty związane z wymaganiami prawnymi, formalnymi oraz bezpieczeństwem danych tłumaczy prof. Kołaczek. – Przygotujemy również zbiór analiz i zaleceń związanych z działaniem platformy, które mogą być podstawą do późniejszej rozbudowy i wdrożenia systemu do rozwiązań stosowanych obecnie przez Ministerstwo Zdrowiadodaje.

Naukowiec podkreśla, że technologie telemedyczne mogą stać się przyszłością ochrony zdrowia, rozszerzając kontakt pomiędzy pacjentem i lekarzem np. o pozyskiwanie danych diagnostycznych.

Czytaj też: Ministerstwo Zdrowia ogłasza nabór do pilotażowego programu SmartDoktor

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.