Powrót obostrzeń. Minister zdrowia ogłosił „pakiet alertowy” - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plPowrót obostrzeń. Minister zdrowia ogłosił „pakiet alertowy” - dlaszpitali.pl

Powrót obostrzeń. Minister zdrowia ogłosił „pakiet alertowy”

opm-dlaszpitali-powrot-obostrzen

Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił zaostrzenie obostrzeń związanych z pandemią COVID-19. Zmiany w obowiązujących restrykcjach to reakcja na pojawienie się nowego wariantu koronawirusa, nazwanego Omikron. „Pakiet alertowy” zacznie obowiązywać od 1 grudnia. Co się zmieni?

Ograniczenia dla podróżujących

Od 1 grudnia do Polski nie będą mogły przylatywać samoloty z Botswany, Eswatini, Zimbabwe, Lesotho, Mozambiku, RPA i Namibii. Osoby wracające z tych krajów będą podlegać obowiązkowi 14-dniowej kwarantanny. Wydłużona do 14 dni kwarantanna będzie również wymagana dla podróżnych z krajów spoza strefy Schengen. Podróżujący ze strefy non-Schengen będą mogli wykonać test PCR 8 dni po przekroczeniu granicy.

Restrykcje w kraju

Wprowadzenie pakietu alertowego wiąże się ze zmniejszonymi limitami osób w miejscach publicznych. Od 1 grudnia obowiązywać będzie 50% obłożenie miejsc w lokalach gastronomicznych, hotelach, kościołach, obiektach sportowych i kulturalnych. Dotychczas te miejsca mogły być zajęte w 75 procentach.

Na wesela i inne uroczystości oraz zgromadzenia będzie można zaprosić 100 osób (zamiast 150). W obiektach usługowych i rozrywkowych (np. siłownia, biblioteka, punkty handlowe) liczba osób zostanie ograniczona do 1 na 15 metrów kwadratowych (do tej pory była to 1 osoba na 10 mkw). Koncerty i inne duże widowiska będą mogły odbywać się przy 50% obłożeniu miejsc. Co ważne – osoby zaszczepione nie wliczają się do podanych limitów.

Ministerstwo Zdrowia przypomina, że nadal obowiązuje obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej oraz pamiętanie o dezynfekcji i zachowaniu dystansu.

Źródło: oprac. własne

Czytaj też: Szczepionka Johnson & Johnson będzie stosowana jako dawka przypominająca?