Ponad 80 mln na wsparcie psychiatrii dzieci i młodzieży - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plPonad 80 mln na wsparcie psychiatrii dzieci i młodzieży - dlaszpitali.pl

Ponad 80 mln na wsparcie psychiatrii dzieci i młodzieży

opm-dlaszpitali-80-mln-dla-psychiatrii
fot. iStock

Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał informację o wsparciu oddziałów psychiatrycznych dzieci i młodzieży. Dofinansowanie ma wynieść 80 milionów złotych.

Od 2019 r. wdrażamy nowy model ochrony zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży. Jego podstawowym założeniem jest ułatwienie dostępu do pomocy poza szpitalem i wcześniejsze otoczenie opieką potrzebującychprzekazało Ministerstwo Zdrowia.

Wsparcie dla psychiatrii dzieci i młodzieży

Jak przekazał resort zdrowia podczas konferencji prasowej, która odbyła się 24 lipca w Szpitalu Neuropsychiatrycznym w Lublinie, obecnie młodzi pacjenci mają zapewniona pomoc psychiatryczną w 403 Ośrodkach Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży, 136 Centrach Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży (II poziom opieki) oraz w 32 Ośrodkach Wysokospecjalistycznej Całodobowej Opieki Psychiatrycznej (III poziom opieki). – Planowaliśmy, że taką liczbę ośrodków utworzymy dopiero w roku 2030. Udało nam się więc zorganizować gęstą sieć pomocy na I poziomie dużo wcześniej powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Ministerstwo podkreśla, że reforma psychiatrii ma również obejmować zwiększenie kadry medycznej. – Zakładamy, że do 2027 roku zostanie wykształconych co najmniej 1200 nowych specjalistów w zakresie psychoterapii dzieci i młodzieży, psychologii klinicznej lub terapii środowiskowej dzieci i młodzieży. Obecnie mamy 571 specjalistów psychiatrii dzieci i młodzieży (więcej o 156 w porównaniu do roku 2015 r.). Zgodnie z rekomendacjami WHO, na 100 tys. dzieci powinno przypadać 10 lekarzy psychiatrów. W Polsce wskaźnik ten już teraz wynosi 10,49.

Minister Niedzielski powiedział, że wydatki na psychiatrię dzieci i młodzieży od 2019 roku zwiększyły się czterokrotnie, a na psychiatrię łącznie (dla dzieci, młodzieży i dorosłych) ponad dwukrotnie.

Dziś rozstrzygamy konkurs na blisko 80 mln zł. Trwają prace związane z przygotowaniem naborów projektów do dofinansowania w ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko 2021-2027 (FEnIKS). Obecnie w parlamencie jest też poprawka, która umożliwi wykorzystanie Funduszu Medycznego na finansowanie psychiatriipowiedział w poniedziałek w Lublinie minister zdrowia.

Dofinansowanie dla lubelskiego szpitala

Wiceminister Marcin Martyniak powiedział podczas konferencji, że 26 szpitali (czyli ok. 70% wszystkich oddziałów) otrzyma środki z „Programu wsparcia oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży na lata 2022-2023”. Fundusze będą mogły zostać przeznaczone na remont i modernizację oddziałów i terenów wokół nich oraz zakup sprzętu.

Podczas konferencji prasowej w Szpitalu Neuropsychiatrycznym w Lublinie, Minister Zdrowia przekazał dyrektorowi szpitala Piotrowi Dreherowi czek w wysokości 8 mln zł. – Pieniądze zostaną przeznaczone nie tylko na remont, adaptację i modernizację oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży, nie tylko na wyposażenie w sprzęt i wyroby medyczne, ale również na adaptację izby przyjęć i szpitalnych oddziałów ratunkowych w zakresie funkcjonowania oddziałów. To także pieniądze na tereny wokół szpitala, służące funkcjom terapeutyczno-medycznym – powiedział podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Marcin Martyniak.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia, spottedlublin.pl

Czytaj też: MZ: Do systemu ochrony zdrowia trafi w ciągu roku dodatkowe 15 mld zł

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.