MZ: Do systemu ochrony zdrowia trafi w ciągu roku dodatkowe 15 mld zł - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plMZ: Do systemu ochrony zdrowia trafi w ciągu roku dodatkowe 15 mld zł - dlaszpitali.pl

MZ: Do systemu ochrony zdrowia trafi w ciągu roku dodatkowe 15 mld zł

opm-dlaszpitali-do-systemu-ochrony-zdrowia-trafi-dodatkowe-15-mld

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że do systemu ochrony zdrowia w ciągu roku trafi dodatkowe 15 miliardów złotych. Suma ta przeznaczona będzie na pokrycie wzrostu minimalnego wynagrodzenia w ochronie zdrowia i pozostałych wynagrodzeń dla personelu zatrudnionego na kontraktach, a także, co bardzo istotne, kosztów inflacji. Dodatkowe środki trafią też na wzrost wycen w obszarach szczególnie ważnych dla szpitali powiatowych.

Od 1 lipca rosną wynagrodzenia minimalne w ochronie zdrowia. Oznacza to podwyżkę w każdej grupie pracowników medycznych o średnio ponad 12%  powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Według Głównego Urzędu Statystycznego, w porównaniu do innych sektorów gospodarki w Polsce, wynagrodzenia w ochronie zdrowia rosną najszybciej.

Minister wyjaśnił, że na podwyżki minimalnego wynagrodzenia trafi w ciągu roku 6,91 mld zł. Na wzrost pozostałych wynagrodzeń i pokrycie rosnących kosztów placówek medycznych w związku ze wzrostem inflacji przewidziano 7,48 mld zł, z kolei na wzrost wycen w internie, chirurgii ogólnej i położnictwie  – 660 mln zł. – Mam nadzieję, że dzięki tym działaniom odwróci się tendencja wzrostu zadłużania szpitali. To jest potężny zastrzyk finansowydodał minister

Filip Nowak, prezes NFZ, zaznaczył, że ponad 95% placówek medycznych, które uzyskają nowe finansowanie ma zagwarantowane środki na zabezpieczenie wszystkich swoich potrzeb. Około 4% szpitali borykających się z problemami, które będą miały problem z wyjściem na plus, będą mogły skorzystać z pomocy NFZ. – Wspólnie z dyrektorami Oddziałów Wojewódzkich NFZ będziemy pomagać tym placówkom szukać rozwiązania problemów finansowychzapewniał.

Oddziały wojewódzkie NFZ od początku lipca przystąpiły do aneksowania umów z placówkami medycznymi.

Musimy podpisać ok. 35 tys. aneksów. To się już dzieje. Ponad 75% aneksów jest już podpisanychdodał prezes Nowak.

Aneksowania nie wymaga ryczałt dla szpitali z sieci szpitali. Łącznie z tego tytułu w 2023 r. do szpitali trafi dodatkowo 3,14 mld zł.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Czytaj też: Częstochowa chce zachęcić przyszłych lekarzy i pielęgniarki do pracy w mieście