Częstochowa chce zachęcić przyszłych lekarzy i pielęgniarki do pracy w mieście - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plCzęstochowa chce zachęcić przyszłych lekarzy i pielęgniarki do pracy w mieście - dlaszpitali.pl

Częstochowa chce zachęcić przyszłych lekarzy i pielęgniarki do pracy w mieście

opm-dlaszpitali-czestochowa-dla-medykow
fot. iStock

Prezydent Częstochowy przedłużył czas realizacji miejskiego programu stypendialnego „Częstochowa dla Medyków” do końca czerwca 2025 r. Nabór wniosków już trwa i można je składać do końca września 2023 – powiadomił Urząd Miasta.

Celem programu jest zachęcenie przyszłych lekarzy oraz pielęgniarek, aby związali się z Częstochową na jak najdłużej i podjęli pracę w Miejskim Szpitalu Zespolonym, który boryka się z brakami kadrowymi. W ten sposób władze miasta chcą zapewnić lepszą opiekę medyczną w Częstochowie.

Program stypendialny „Częstochowa dla Medyków” – zasady

O stypendium mogą ubiegać się studenci VI roku kierunku lekarskiego, którzy po zakończeniu kształcenia, ale nie później niż w ciągu 18 miesięcy, zobowiążą się podjąć zatrudnienie (przez minimum 3 lata) w publicznym podmiocie leczniczym, którego organem założycielskim jest Miasto Częstochowa. O stypendium mogą starać się także studentki i studenci ostatniego roku kierunku pielęgniarskiego I i II stopnia – jednak dotyczy to tylko uczelni z terenu Częstochowy. O stypendium w tym przypadku mogą ubiegać się osoby, które po uzyskaniu prawa do wykonywania zawodu w ciągu maksimum 3 miesięcy zdecydują się na pracę w częstochowskim szpitalu miejskim przez co najmniej 3 lata.

Kwota stypendium dla studentów i studentek pielęgniarstwa wynosi 1 tys. zł miesięcznie, a dla studentów i studentek kierunku lekarskiego 2 tys. zł i jest ono przyznawane na 9 miesięcy. Warunkami przyznania są: zaliczenie w terminie przedostatniego roku studiów, wpis na kolejny rok akademicki i uzyskanie stosownej średniej ocen – w przypadku kierunku lekarskiego to 3,5, a pielęgniarskiego 4,0. Stypendystom nie wolno powtarzać roku, na który złożyli wniosek o stypendium ani nie mogą korzystać z urlopów określonych w regulaminie studiów.

– „Częstochowa dla Medyków” to możliwość wsparcia studiujących młodych ludzi, a jednocześnie perspektywa lepszego dostępu częstochowianek i częstochowian do wykwalifikowanej kadry medycznej w miejskim szpitaluuważa prezydent miasta. – Miejski program stypendialny jest szansą na poprawę sytuacji kadrowej w szpitalu oraz zapewnienie bezpieczeństwa i opieki pacjentomdodał.

W 2019 r. stworzono program „Dostępny Lekarz”, w ramach którego przyznawano stypendia studentom VI roku studiów na kierunku lekarskim, pomagano uzyskać mieszkanie z zasobów miasta oraz finansowano kursy specjalistyczne. W 2021 do programu dołączono także przedstawicieli kolejnego zawodu medycznego: pielęgniarki i pielęgniarzy, z systemem stypendiów dla studentów ostatniego roku studiów pielęgniarskich i tak powstał nowy program odpowiadający na potrzeby mieszkańców – „Częstochowa dla medyków”. – W ramach tego programu stypendialnego zawarte zostały umowy z 9 osobami na kierunku lekarskim i 8 na kierunku pielęgniarskimpoinformował PAP Tomasz Jamroziński, kierownik Biura Prasowego UM Częstochowy.

W roku 2022 natomiast stypendium przyznano 3 studentkom kierunku lekarskiego i 1 studentce pielęgniarstwa. Program ten, realizowany jako jedno z działań w programie „Teraz Lepsza Praca” otrzymał w 2022 wyróżnienie w konkursie „Innowacyjny Samorząd” Polskiej Agencji Prasowej.

Źródło: PAP Nauka w Polsce/ autor: Maciej Świerzy

Czytaj też: Kolejna uczelnia w Polsce będzie kształcić lekarzy

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.