Pomoc medyczna dla uchodźców z Ukrainy. Ważne informacje - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plPomoc medyczna dla uchodźców z Ukrainy. Ważne informacje - dlaszpitali.pl

Pomoc medyczna dla uchodźców z Ukrainy. Ważne informacje

opm-dlaszpitali-pomoc-medyczna-dla-ukrainy-wazne-informacje

Ponad 7 tys. miejsc w 120 szpitalach zostało przeznaczone dla obywateli Ukrainy. Każdy już teraz może otrzymać bezpłatną pomoc lekarską oraz potrzebne leki z refundacją.

Przekazaliśmy informacje do wszystkich podmiotów medycznych, że każdy obywatel Ukrainy bez względu na to, czy wymaga hospitalizacji, leczenia specjalistycznego, leczenia ambulatoryjnego lub pierwszej pomocy lekarza rodzinnego, ma taką możliwość i taka pomoc powinna być udzielana bezpłatnie powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zaznaczył, że pomoc dotyczy bezpośrednich ofiar wojny, jak i migrantów, którzy przekraczają granicę. Świadczenia udzielone obywatelom Ukrainy rozliczy Narodowy Fundusz Zdrowia.

Mamy przygotowany cały system opieki szpitalnej i opieki w pozostałych częściach systemu dla obywateli ukraińskich, którzy przekraczają naszą granicęzapewnił minister. W najbliższych dniach planowane są transporty pociągiem głównie dzieci i kobiet w ciąży. Przy każdym punkcie recepcyjnym jest utworzony punkt medyczny, w którym udzielana jest pierwsza pomoc. Planowane jest także wysłanie szczepionkobusów.

Rząd przygotowuje specjalne rozwiązania prawne, które umożliwią rozliczenie świadczeń medycznych, udzielonych obywatelom Ukrainy przybywającym do Polski w związku z agresją militarną Rosji na teren Ukrainy. Dotyczy to obywatela Ukrainy, który posiada zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP lub odcisk stempla Straży Granicznej RP w dokumencie podróży, potwierdzające legalny pobyt na terytorium RP, po przekroczeniu granicy od 24 lutego 2022 r., w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy. Przepisy obejmą placówki medyczne, które mają podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Zmiany w prawie będą obowiązywały z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 roku. Zasady udzielania świadczeń medycznych dla obywateli Ukrainy oraz ich rozliczania będą identyczne, jak w przypadku polskich pacjentów. Obywatele Ukrainy będą posiadać dodatkowy tytuł uprawniający do świadczeń zdrowotnych w Polsce.

Za świadczenia zapłaci Narodowy Fundusz Zdrowia ze środków z budżetu państwa. Podstawą rozliczeń będą stawki zapisane w umowach z NFZ.

Szpital Narodowy gotowy na rannych

Na przyjmowanie rannych z Ukrainy przygotowany jest Szpital Narodowy powiedział wiceszef MSWiA Błażej Poboży. Pociąg, który – jeśli byłaby taka potrzeba – może przywieźć 160 rannych, w tym 80 w pozycji leżącej, ma się zatrzymywać na stacji Warszawa Olszynka Grochowska, gdzie oczekiwać będą karetki.

Szpital tymczasowy na PGE Narodowym został zorganizowany przez Centralny Szpital Kliniczny MSWiA na potrzeby leczenia chorych na COVID-19. Zgodnie z planami przedstawionymi w sobotę przez szefa KPRM Michała Dworczyka to tam w pierwszej kolejności trafią ranni z zaatakowanej przez Rosję Ukrainy. Jeśli zajdzie taka konieczność, do Warszawy będą przywożeni specjalnym pociągiem sanitarnym.

Czytaj też: Transport medyczny z Ukrainy dla dzieci z chorobami onkologicznymi