Polski sprzęt medyczny podbija rynek azjatycki - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plPolski sprzęt medyczny podbija rynek azjatycki - dlaszpitali.pl

Polski sprzęt medyczny podbija rynek azjatycki

opm-polski-sprzet-medyczny-rynek-azjatycki
fot. iStock

Sprzęt i wyroby medyczne stają się kolejnym polskim hitem eksportowym. Może jeszcze nie na taką skalę jak żywność, czy meble, ale widać bardzo mocną tendencję wzrostową. Producenci tego sektora swoją ekspansję prowadzą nie tylko w Europie. Stanowią konkurencję także na najbardziej atrakcyjnych rynkach światowych. Nie tylko w Niemczech, ale także w USA i Chinach. Przedstawiamy najnowszą analizę rynku.

Według Państwowej Agencji Inwestycji i Handlu szacunkowa wartość rynku producentów wyrobów medycznych w Polsce wynosi już ok. 2,9 mld USD. Eksport urządzeń medycznych w 2018 r. wzrósł aż o 18,9 proc. w porównaniu do poprzedniego roku i osiągnął 2,2 mld euro, przy średniej dla całego eksportu na poziomie +7 proc. Eksport urządzeń medycznych stanowi już około 1 proc. całościowego eksportu towarowego Polski.

Wzrostową tendencję potwierdzają dane firmy InfoCredit, która na zlecenie Grupy MTP przygotowała analizę rynku InfoCredit działa od 1990 roku na rynku informacji gospodarczej i statystycznej analizy danych ekonomicznych. Według najnowszych danych eksport sprzętu medycznego z Polski wzrósł z 1,03 mld USD w 2016 r. do 2,42 mld USD w 2018 r., czyli o prawie 134 proc. Dane za rok 2019 będą przygotowane wkrótce.

Niemcy najważniejszym odbiorcą

Wzrost polskiego eksportu to efekt coraz szerszej ekspansji zagranicznej polskich firm w poszukiwaniu rynków zbytu. Z informacji InfoCredit wynika, że najważniejszym odbiorcą sprzętu medycznego z Polski są Niemcy (obecnie prawie 22 proc.). Tuż za naszym sąsiadem i największym partnerem handlowym są Stany Zjednoczone. To oznacza, że sprzęt medyczny wyprodukowany w Polsce ma już na tym rynku ugruntowaną pozycję. Udział USA w polskim eksporcie sprzętu medycznego w ostatnich latach stale rośnie.

– Spory udział mogą mieć w tym zagraniczne koncerny, inwestujące w naszym kraju. Produkcja idzie jednak na nasze kontooceniają eksperci InfoCredit.

Pięć największych rynków zbytu i ich udział w eksporcie polskiego sprzętu medycznego:

2016 2017 2018
Niemcy 32,5% Niemcy 20,8% Niemcy 21,8%
USA 9,8% Dania 20,5% USA 20,0%
Dania 5,7% USA 15,7% Dania 11,9%
Kanada 3,9% Wlk. Brytania 5,6% Francja 6,9%
Francja 3,8% Francja 4,2% Wlk. Brytania 5,5%

Źródło: InfoCredit

Udział pozaeuropejskich rynków w strukturze polskiego eksportu sprzętu medycznego nadal może rosnąć. Potwierdzają to informacje z polskich firm, zawierających kolejne kontrakty. W maju ubiegłego roku Famed Żywiec- wystawca zbliżającychc się jedynych w Polsce kompleksowych Targów Sprzętu i Wyposażenia Medycznego SALMED – informował, że rynek chiński generuje niemal 20 proc. rocznych przychodów sprzedaży eksportowej grupy. Według szacunków Famed do końca bieżącej dekady chiński rynek urządzeń medycznych będzie drugim pod względem wartości na świecie. Spółka podała, że jej atutem jest jakość. Sprzęt Famedu pozycjonowany jest w Chinach w segmencie premium i konkuruje z produktami firm amerykańskich, niemieckich czy japońskich.

Chińskich odbiorców sprzętu medycznego wyprodukowanego w Polsce nie ma jeszcze w ścisłej czołówce tego rankingu, czyli w pierwszej piątce. Z roku na rok pną się jednak coraz wyżej. Z danych InfoCredit wynika, że w 2016 r. Chiny zajmowały 11. miejsce wsród odbiorców (2 proc.), a obecnie są już na 8. miejscu (2,3 proc.).

Wyniki polskich producentów idą w górę

Wzrostową tendencję widać także w wynikach polskich producentów sprzętu medycznego, którzy stawiają na eksport i promocję swoich wyrobów wśród zagranicznych obiorców.

InfoCredit zbadał grupę wystawców Międzynarodowych Targów Sprzętu i Wyposażenia Medycznego SALMED organizowanych w Poznaniu przez Grupę MTP.

Pod uwagę wzięto przychody 108 wystawców, którzy publikowali swoje wyniki od 2014 do 2018 r.

Jak wynika z przeprowadzonej analizy przychody grupy w tym czasie wzrosły o blisko 30 proc. a ich zysk netto o 112 proc.

Dane o eksporcie sprzętu medycznego, użyte do analizy InfoCredit, pochodzą z bazy ONZ Comtrade. Na potrzeby analizy wybrano towary z trzech kategorii: od przyrządów i urządzeń stosowanych w medycynie, chirurgii, stomatologii lub weterynarii (w tym aparatura scyntygraficzna, inna aparatura elektro-medyczna i przyrządy do badania wzroku) przez sprzęt ortopedyczny (w tym kule, pasy chirurgiczne i wiązary; szyny i inne urządzenia do złamań; sztuczne części ciała; aparaty słuchowe i inne, noszone lub wszczepiane w ciało) po aparaturę do promieniowania rentgenowskiego; lampy rentgenowskie, generatory rentgenowskie, generatory wysokiego napięcia, panele i biurka sterowania, ekrany, stoły do badań lub zabiegów. Z analizy wyłączono aparaturę do prześwietleń niemedycznych.

Źródło: mat. prasowe

Czytaj także: Nowoczesne rozwiązania w służbie szpitala XXI wieku. Relacja z konferencji

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.