Relacja z konferencji "Szpital XXI wieku"... - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plRelacja z konferencji "Szpital XXI wieku"... - dlaszpitali.pl

Nowoczesne rozwiązania w służbie szpitala XXI wieku. Relacja z konferencji

opm-dlaszpitali-szpital-xxi-wieku-2019 (1)
Uczestnicy konferencji

Tegoroczna edycja konferencji „Szpital XXI wieku” zorganizowanej przez redakcję „Ogólnopolskiego Przeglądu Medycznego” odbyła się 3 października w Warszawie. W trakcie jej trwania została poruszona tematyka związana z blokiem operacyjnym, oddziałem anestezjologii i intensywnej terapii oraz centralną sterylizatornią.

Uczestnicy konferencji zapoznali się z wystąpieniami specjalistów i ekspertów związanych z ochroną zdrowia. Prelegenci opowiadali o doświadczeniach płynących z pracy w szpitalach, o najnowszych rozwiązaniach z zakresu architektury, infrastruktury, aparatury medycznej i informatyzacji. Z wykładów wyłonił się obraz nowoczesnego, funkcjonalnego szpitala na miarę XXI wieku.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele kadry placówek medycznych zainteresowani architekturą i infrastrukturą szpitalną, sprzętem medycznym oraz funkcjonowaniem bloku operacyjnego. Znaleźli się wśród nich: dyrektorzy szpitali, szefowie działów technicznych i eksploatacyjnych, architekci oraz reprezentanci firm oferujących nowoczesne rozwiązania dla jednostek medycznych.

Integracja sali operacyjnej – fanaberia czy standard?

Konferencję rozpoczęła prelekcja dr. Igora Madeja, kierownika bloku operacyjnego w Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu. Swoją wypowiedź oparł on o praktyczne spostrzeżenia wyniesione z wieloletniego zarządzania blokiem operacyjnym we wrocławskim Centrum Onkologii. Skonfrontował założenia projektowe z rzeczywistością i codzienną pracą w szpitalu. Wskazał na konieczność wprowadzenia usprawnień i rozwiązań już na etapie projektowania zintegrowanej sali operacyjnej, takich jak np.: zwiększenie powierzchni, dobranie połączeń z serwerami zewnętrznymi, uniwersalność połączeń (gniazd), a przede wszystkim podjęcie ścisłej współpracy: branżystów, informatyków, użytkowników, radiologów, inżynierów biomedycznych i architektów.

Technologie na bloku operacyjnym

Odpowiednie wyposażenie bloku operacyjnego to zagadnienie wymagające szczególnego zastanowienia na etapie projektowania i planowania. O nowoczesnych technikach obrazowania opowiedział mgr inż. Ryszard Kowski, wykładowca Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie. Prelegent skupił się przede wszystkim na cechach, które są szczególnie istotne w doborze odpowiedniego sprzętu. Porównał obraz analogowy z cyfrowym oraz podsumował charakterystykę monitorów: wielkoformatowych, multimodalnych, ustawialnych w dowolnym miejscu czy o elastycznym układzie. Przybliżył słuchaczom także kwestię prawidłowego pomiaru wielkości, jak i doboru prawidłowego narzędzia do prezentacji obrazów. Swoje spostrzeżenia podsumował przeglądem wytycznych zawartych w przygotowywanym aktualnie rozporządzeniu MZ w sprawie standardów organizacyjnych opieki zdrowotnej w obrazowaniu medycznym.

Czytaj także: Zintegrowany Blok Operacyjny – nowa jakość leczenia

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.