Polacy boją się kolejnej fali pandemii - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plPolacy boją się kolejnej fali pandemii - dlaszpitali.pl

Polacy boją się kolejnej fali pandemii

opm-dlaszpitali-polacy-boja-sie-kolejnej-fali-pandemii

Polacy nadal czują obawę przed koronawirusem. Według sondażu przeprowadzonego przez BioStat, aż trzy czwarte rodaków boi się m.in. nowych odmian wirusa i powrotu obostrzeń po wakacjach. Sondaż przeprowadzono w dniach 26-28 czerwca 2021 roku na reprezentatywnej grupie 1000 Polaków.

Wzrost zakażeń po wakacjach

Respondentom zadano pytanie o obawę przed kolejną falą zakażeń spowodowaną wakacyjnym poluzowaniem restrykcji. 70,4% ankietowanych boi się takiego scenariusza, a aż 79,5% martwi się powrotem do twardego lockdownu.

Nowe warianty koronawirusa

Coraz częściej mówi się o nowych wariantach koronawirusa, takich jak m.in. wariant Delta (pochodzenia indyjskiego) czy Lambda (pochodzenia południowoamerykańskiego). Aż 75,2% Polaków boi się, że nowe mutacje rozprzestrzenią się w Polsce. 24,8% respondentów nie ma takich obaw.

Skuteczność szczepień

Ankietowani zostali również zapytani o ich zdanie na temat skuteczności szczepionek. Niemal 67% Polaków nie wierzy, że szczepienia są skutecznym sposobem na walkę z pandemią koronawirusa. Tylko 33,1% sądzi, że szczepienia przyniosą pozytywny skutek.

Obostrzenia dla niezaszczepionych

Biorących udział w sondażu zapytano o zdanie na temat wprowadzenia obostrzeń jedynie dla tych osób, które nie zdecydowały się na przyjęcie szczepionki. Ponad połowa respondentów negatywnie oceniła taki pomysł. Ewentualne restrykcje tylko dla niezaszczepionych popiera natomiast 42,8% ankietowanych.

Źródło: materiały prasowe

Czytaj też: Szczepienia ochronne przeciw COVID-19