Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa chce otworzyć kierunek lekarski - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plPodhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa chce otworzyć kierunek lekarski - dlaszpitali.pl
Reklama

Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa chce otworzyć kierunek lekarski

Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa chce otworzyć kierunek lekarski
fot. iStock

Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu złożyła wniosek do Ministerstwa Edukacji i Nauki o uruchomienie kierunku lekarskiego. Uczelnia chce od października tego roku rozpocząć kształcenie przyszłych lekarzy.

Nowotarska uczelnia złożyła wniosek o uruchomienie kierunku lekarskiego do Ministerstwa Edukacji i Nauki, gdzie przejdzie ocenę formalną. Następnie wniosek trafi do Polskiej Komisji Akredytacyjnej i do Ministerstwa Zdrowia, gdzie zostanie oceniony merytorycznie. Ostatecznie decyzję podejmie minister edukacji i nauki.

Podjęliśmy decyzję o uruchomieniu kierunku lekarskiego, biorąc pod uwagę sytuację popandemiczną, która wyeksponowała problem braku lekarzy w całej Polsce. Rozpoczęliśmy przygotowania i 31 grudnia złożyliśmy wniosek o utworzenie kierunku lekarskiego do Ministerstwa Edukacji i Nauki. Tym samym rozpoczęła się procedura, która ma zakończyć się uzyskaniem zgody na otwarcie kierunku lekarskiego w uczelni w Nowym Targupowiedziała PAP p.o. rektor Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu dr Bianka Godlewska-Dzioboń.

Zgodnie z planem władz nowotarskiej uczelni od 1 października miałby zostać uruchomiony kierunek lekarski, na którym będzie mogło kształcić się 45 kandydatów. Sześcioletni cykl kształcenia kończyłby się lekarskim egzaminem końcowym bez specjalizacji.

Według planów władz uczelni, na potrzeby kształcenia przyszłych lekarzy będzie dostosowany budynek starego szpitala w Nowym Targu.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zadeklarował, że będzie finansowanie na rozbudowę infrastruktury, co da szansę na uruchomienie inwestycji z przeznaczeniem na kierunek lekarski. Nie wyobrażamy sobie, abyśmy kształcili przyszłych lekarzy bez udziału szpitali, a najbliższy lokalizacyjnie jest nam Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Nowym Targuwyjaśniła Godlewska-Dzioboń.

Władze nowotarskiej uczelni podpisały również listy intencyjne w sprawie kształcenia przyszłych lekarzy ze szpitalami powiatowymi w Zakopanem, Myślenicach i w Suchej Beskidzkiej.

Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym musiała wykazać w złożonym do ministerstwa wniosku, że oprócz infrastruktury pozyska kadrę lekarską, która będzie kształciła przyszłych lekarzy.

Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu powstała w 2001 r. Można się tu kształcić na 15 kierunkach, w tym: architekturze, bezpieczeństwie narodowym, fizjoterapii, pielęgniarstwie, ratownictwie medycznym czy informatyce ekonomicznej.

Źródło: PAP Nauka w Polsce/ autor: Szymon Bafia

Czytaj też: Śląski Uniwersytet Medyczny otwiera filię z kierunkiem lekarskim w Bielsku-Białej

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.