Pierwszy w Polsce zabieg neuromodulacji krzyżowej z użyciem stymulatora nowej generacji

opm-dlaszpitali-neuromodulacja-krzyzowa

W Warszawskim Uniwersytecie Medycznym przeprowadzono w środę pierwszy w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej zabieg neuromodulacji krzyżowej z użyciem stymulatora nowej generacji w leczeniu nadreaktywnego pęcherza – poinformował PAP prof. Piotr Radziszewski.

Prof. Piotr Radziszewski jest kierownikiem Kliniki Urologii Ogólnej, Onkologicznej i Czynnościowej WUM. Zabieg pod jego kierunkiem przeprowadzono u 55-letniej pacjentki ze stwardnieniem rozsianym, chorobą neurologiczną, której powikłaniem może być pęcherz nadreaktywny z nietrzymaniem moczu.

Dla tej konkretnej chorej neuromodulacja nerwów krzyżowych jest jedynym rozwiązaniem. Ogólnie, u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym neuromodulacja wykazuje dużą, sięgającą 80 proc. skuteczność w naszych obserwacjach – podkreśla prof. Radziszewski.

Jak działa neuromodulacja nerwów krzyżowych?

Nowością w użyciu tej metody jest wykorzystanie aparatu z dłuższą pracą baterii – To ważne u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym wymagających wyższych parametrów prądowych, inaczej u takiej pacjentki szybko by się on rozładował – twierdzi specjalista. Jego zdaniem u tej pacjentki będzie mógł być on używany przez 10 lat, natomiast u innych chorych możliwy jest nawet 15-letni czas pracy tego urządzenia.

Neuromodulacja nerwów krzyżowych polega na wszczepieniu stymulatora, który wysyła impulsy elektryczne do nerwów krzyżowych. Pomaga to przywrócić ich właściwą aktywność, a tym samym funkcjonowanie dolnych dróg moczowych i dna miednicy – Działanie tej metody polega na tym, że impulsy elektryczne wysyłane do elektrody modulują czynność elektryczną nerwów pęcherza moczowego. Odbywa się to w ten sposób, że bramkowanie są impulsy, których jest za dużo, a wzmacniane te, których brakuje – tłumaczy specjalista.

Neuromodulację stosuje się głównie u pacjentów z pęcherzem nadreaktywnym, którzy nie odpowiadają na inne formy terapii, głównie farmakologicznej. Metoda ta stosowana jest na świecie od 1994 r., w Polsce jest refundowana od 2019 r. (również neuromodulator nowej generacji jest opłacany z budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia).

Jak wyjaśnia prof. Radziszewski, najpierw dla sprawdzenia skuteczności wszczepiany jest stymulator zewnętrzny, używany przez kilka tygodni – Jeśli się okaże, że daje co najmniej 50 proc. poprawę, wtedy jest wszczepiany na stale – dodaje. Takie są wytyczne międzynarodowe.

Pacjentka, u której w środę wykonano zabieg, aparat wszczepiono już na stałe – Uzyskała ona bardzo dobrą odpowiedź kliniczną, dlatego została zakwalifikowana do jego wszczepienia permanentnego – zaznacza urolog WUM. Przyznaje, że jest to dość drogie leczenie, ale permanentny stymulator otrzymują jedyne ci pacjenci, którzy rzeczywiście odnoszą z tego korzyść terapeutyczną.

Potrzebne rozszerzenie refundacji

Na świecie neuromodulacja krzyżowa jest też stosowana w zespole bolesnego pęcherza, zaleganiu moczu oraz nietrzymaniu stolca – Warto byłoby refundację tych dolegliwości rozszerzyć również i u nas, tam bardziej, że nie jest to duża grupa pacjentów – stwierdza. Zaznacza, że w krajach o podobnej jak w Polsce liczbie ludności w ramach refundacji wszczepia się około 1 tys. stymulatorów rocznie. W Polsce rocznie wykonuje się kilkaset zabiegów neuromodulacji krzyżowej, z tego siedemdziesiąt w Klinice Urologii Ogólnej, Onkologicznej i Czynnościowej WUM.

Źródło: PAP Media Room, Zbigniew Wojtasiński

Czytaj też: W szpitalu CSK MSWiA w Warszawie przeprowadzono innowacyjne zabiegi leczenia bólów