Pierwszy w Polsce zabieg leczenia endometriozy z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plPierwszy w Polsce zabieg leczenia endometriozy z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości - dlaszpitali.pl

Pierwszy w Polsce zabieg leczenia endometriozy z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości

opm-dlaszpitali-pierwszy-zabieg-leczenia-endometriozy-z-uzyciem-rozszerzonej-rzeczywistosci
fot. mat. prasowe

Lekarze z krakowskiego Szpitala na Klinach (Grupa NEO Hospital) przeprowadzili skomplikowany zabieg leczenia zaawansowanej endometriozy z wykorzystaniem nowoczesnych technologii: rozszerzonej rzeczywistości CarnaLife Holo i robota chirurgicznego da Vinci. Pacjentka, która przez lata odczuwała ogromny ból, obecnie czuje się bardzo dobrze i cieszy się nową jakością życia.

Trójwymiarowy obraz na sali operacyjnej to jeszcze większa precyzja

Zabieg w krakowskim szpitalu wykonano z wykorzystaniem robota da Vinci. Największym wyzwaniem było jednak zaplanowanie zabiegu z uwagi na stopień zaawansowania choroby. Lekarze do zaplanowania operacji wykorzystali HoloLens 2, czyli gogle rozszerzonej rzeczywistości firmy Microsoft i oprogramowanie firmy MedApp S.A. Rzeczywiste dane obrazowe pacjentki zostały wykorzystane do stworzenia hologramów przedstawiających wewnętrzne narządy miednicy mniejszej, które posłużyły do zaplanowania operacji. Chirurdzy zyskali nowe możliwości wizualizacji i prezentacji danych medycznych, dzięki czemu mogli zobaczyć oraz ocenić zrosty i ogniska endometriozy, jak również ich dokładną lokalizację w stosunku do innych narządów. Umożliwiło to przeprowadzenie bezpiecznej operacji, a tym samym przywrócenie komfortu życia pacjentki.

W naszym szpitalu wiele projektów uruchomiliśmy z myślą o zdrowiu i szczęściu kobiet. Jakość życia wielu naszych pacjentek zmieniła się dzięki pracy naszych zespołów, ich wytrwałości i zaangażowaniu na rzecz poprawy jakości opieki ginekologicznej. W Polsce dramatycznie brakuje odpowiedniej liczby wyspecjalizowanych ośrodków i zespołów medycznych zajmujących się leczeniem endometriozy. Diagnostyka tej choroby trwa latami, a cierpienie kobiet jest często bagatelizowane i kwitowane stwierdzeniami: „taka jest Pani uroda” lub „musi boleć”. Nie musi, a wręcz nie powinno, gdyż skuteczne leczenie jest kwestią wiedzy, doświadczenia, kompetencji i odpowiednio zorganizowanej opiekimówi Joanna Szyman, prezes zarządu Grupy NEO Hospital, do której należy Szpital na Klinach.

Skomplikowany zabieg usunięcia głęboko naciekającej endometriozy z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości

Krakowski Szpital na Klinach, jako pierwszy ośrodek w Polsce, do zabiegu operacyjnego leczenia endometriozy wykorzystał HoloLens, czyli gogle rozszerzonej rzeczywistości firmy Microsoft, które umożliwiają chirurgowi wyświetlanie narządów wewnętrznych pacjenta w trójwymiarze, w formie hologramów. Projekcja wirtualnych narządów 3D możliwa jest dzięki specjalnemu oprogramowaniu firmy MedApp S.A. – CarnaLife Holo, które przetwarza obraz pochodzący z tomografii komputerowej (CT) lub rezonansu magnetycznego (MR) do postaci hologramów. Lekarz może wchodzić w interakcję z wyświetlanym hologramem przedstawiającym struktury anatomiczne, między innymi obracając go, skalując, przemieszczając, czy też wchodząc w ich wnętrze – przy pomocy gestów i komend głosowych, bez utraty sterylności i konieczności współpracy z dodatkowym technikiem.

Chirurgiczne leczenie głęboko naciekającej endometriozy wiąże się z istotnymi trudnościami dla operujących lekarzy z powodu zaburzonej anatomii w obrębie narządów miednicy mniejszej. W praktyce oznacza to, że operacja wiąże się z dużym ryzykiem poważnych powikłań śródoperacyjnych, jak np. uszkodzenia jelit, pęcherza moczowego i moczowodów oraz dużych naczyń w miednicy mniejszej, a także powikłań późnych, takich jak przetoki odbytniczo-pochwowe i pęcherzowo-pochwowe. Wykorzystanie hologramów opartych na rzeczywistych danych pacjentki pozwala stworzyć wewnętrzny model narządów miednicy mniejszej. Dzięki wsparciu rozszerzonej rzeczywistości chirurdzy zyskują nowe możliwości wizualizacji i prezentacji danych medycznych, dzięki czemu są w stanie zobaczyć oraz ocenić zrosty i ogniska endometriozy, jak również ich dokładną lokalizację w stosunku do innych narządów, co pozwala na bezpieczne i dokładne zaplanowanie operacji i zmniejszenie ryzyka powikłań – mówi dr n. med. Maciej Olszewski z krakowskiego Szpitala na Klinach.

Czytaj też: Niepłodność − przyczyny i diagnostyka

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 4/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 4/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.