Pierwszy miejski szpital w stolicy z robotem da Vinci - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plPierwszy miejski szpital w stolicy z robotem da Vinci - dlaszpitali.pl

Pierwszy miejski szpital w stolicy z robotem da Vinci

opm-dlaszpitali-da-vinci
fot. UM Warszawa

Szpital Bielański jest pierwszym miejskim szpitalem z nowoczesnym robotem da Vinci. W czwartek, 21 marca sprzęt warty 18 mln zł dotarł do placówki na Bielany specjalnym transportem. Robot będzie wykorzystywany na nowym Bloku Operacyjnym. Zespoły medyczne muszą najpierw przejść specjalistyczne szkolenia.

W 2023 r. na całym świecie wykonano ponad 2,2 mln zabiegów z wykorzystaniem robota da Vinci. Szpital Bielański jest pierwszą miejską placówką medyczną, która zaufała tej innowacyjnej technologii. Z robota skorzystają urolodzy, ginekolodzy oraz chirurdzy ogólni.

– To ogromny krok naprzód dla Szpitala Bielańskiego. To rewolucja, dzięki której będziemy mogli jeszcze skuteczniej i precyzyjniej leczyć pacjentów. Chcemy zaoferować wszystkim warszawiankom i warszawiankom jak najwyższą jakość opieki medycznej – mówi Dorota Gałczyńska-Zych, dyrektor Szpitala Bielańskiego w Warszawie.

Robot najnowszej IV generacji „Xi” będzie na Bielanach wykorzystywany do wykonywania operacji urologicznych, ginekologicznych i z zakresu chirurgii ogólnej, refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W przyszłości zakres ten mógłby zostać rozszerzony także o zabiegi laryngologiczne.

Szczególnie istotne jest wsparcie w obszarze operacyjnego leczenia nowotworów, takich jak rak prostaty, rak trzonu macicy, rak jamy ustnej, czy rak jelita grubego. Poprawa dostępu do nowoczesnych metod leczenia stawia Szpital Bielański na nowym poziomie efektywności i jakości opieki – mówi Piotr Kryst, dyrektor ds. lecznictwa Szpitala Bielańskiego.

Technologia 3D w leczeniu pacjentów

Chirurgia małoinwazyjna, zintegrowana z technologią robotyczną staje się coraz bardziej powszechną alternatywą dla tradycyjnych zabiegów otwartych, przynosząc wiele korzyści dla pacjentów. Skraca okres rekonwalescencji oraz pobytu w szpitalu, minimalizuje ryzyko infekcji, a co najważniejsze, eliminuje konieczność znaczących nacięć, co stanowi przełomowy postęp w dziedzinie medycyny. Wśród licznych zalet dla medyków można wymienić wysoką precyzję operacji, eliminację drżenia rąk, zwiększoną zręczność oraz ułatwiony dostęp do guzów umiejscowionych trudno i głęboko. To wszystko łączone jest z doskonałą wizualizacją w trójwymiarowym środowisku.

Zakup robota da Vinci wraz z niezbędnym oprzyrządowaniem, oprogramowaniem oraz szkoleniem lekarzy wyniósł ponad 18 mln zł i został w sfinansowany ze środków Miasta Stołecznego Warszawa.

Źródło: UM Warszawa

Czytaj też: Białostockie Centrum Onkologii ma robota da Vinci