Białostockie Centrum Onkologii ma robota da Vinci
W celu poprawy jakości leczenia Białostockie Centrum Onkologii (BCO) zakupiło nowoczesny system robotyczny. Kosztował ponad 14 mln zł.
Ten innowacyjny sprzęt umożliwia precyzyjne operacje chirurgiczne, szczególnie w przypadku nowotworów układu moczowo-płciowego oraz układu pokarmowego, dominujących w zachorowaniach mieszkańców województwa podlaskiego.
– Bardzo się cieszymy, że w Białostockim Centrum Onkologii nasi pacjenci mają dostęp do najnowszych technologii, nie tylko radioterapeutycznych, ale również do robotycznej chirurgii. Jest to ogromny postęp, kamień milowy w obsłudze naszych podopiecznych – mówiła podczas konferencji prasowej dr n. med. Dorota Kazberuk, zastępca dyrektora ds. lecznictwa BCO.
Większa skuteczność i bezpieczeństwo operacji
Robot da Vinci, dzięki czterem interaktywnym ramionom, odwzorowuje ruchy chirurga-operatora, co zwiększa precyzję działań, zmniejsza ryzyko błędów i minimalizuje uszkodzenia strukturalne. To przekłada się na większą skuteczność i bezpieczeństwo operacji.
– Tutaj mamy ergonomiczną konsolę, przy której chirurg siedzi nie musi stać podczas zabiegu. To znacznie wydłuża jego zdolność pracy. Poza tym eliminowane są drżenia rąk, co sprzyja precyzji zabiegów. Z perspektywy pacjenta jesteśmy w stanie oszczędzić struktury wrażliwe, tkanki, a pacjenci mogą szybciej wrócić do zdrowia – podkreślał podczas spotkania z mediami dr n. med. Kamil Safiejko, koordynator Pododdziału Leczenia Nowotworów Przewodu Pokarmowego – Colorectal Cancer Unit.
Zastosowanie robota w chirurgii raka prostaty czy jelita grubego umożliwia mało inwazyjne procedury, z mniejszym bólem, krwawieniem i ryzykiem powikłań.
– Małe narzędzia, które są używane w systemie robotycznym, pozwalają na dużo więcej, niż w chirurgii laparoskopowej, co przekłada się na rekonwalescencję pacjentów – informował dr n. med. Mariusz Ciemerych, koordynator Oddziału Urologii BCO.
W planach wiele operacji
Białostockie Centrum Onkologii planuje realizację ponad 300 operacji rocznie, obejmujących zabiegi z zakresu ginekologii onkologicznej, urologii oraz chirurgii onkologicznej jelita grubego.
Wartość zakupionego robota to ponad 14 mln zł, z czego 5 mln pochodzi z dotacji Zarządu Województwa Podlaskiego, pozostała kwota to środki własne szpitala.
Źródło: Białostockie Centrum Onkologii
Czytaj też: Modernizacja oddziału kardiologicznego Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Wieluniu