Białostockie Centrum Onkologii ma robota da Vinci - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plBiałostockie Centrum Onkologii ma robota da Vinci - dlaszpitali.pl

Białostockie Centrum Onkologii ma robota da Vinci

opm-dlaszpitali-białostockie-centrum-onkologii
fot. iStock

W celu poprawy jakości leczenia Białostockie Centrum Onkologii (BCO) zakupiło nowoczesny system robotyczny. Kosztował ponad 14 mln zł.

Ten innowacyjny sprzęt umożliwia precyzyjne operacje chirurgiczne, szczególnie w przypadku nowotworów układu moczowo-płciowego oraz układu pokarmowego, dominujących w zachorowaniach mieszkańców województwa podlaskiego.

Bardzo się cieszymy, że w Białostockim Centrum Onkologii nasi pacjenci mają dostęp do najnowszych technologii, nie tylko radioterapeutycznych, ale również do robotycznej chirurgii. Jest to ogromny postęp, kamień milowy w obsłudze naszych podopiecznychmówiła podczas konferencji prasowej dr n. med. Dorota Kazberuk, zastępca dyrektora ds. lecznictwa BCO.

Większa skuteczność i bezpieczeństwo operacji

Robot da Vinci, dzięki czterem interaktywnym ramionom, odwzorowuje ruchy chirurga-operatora, co zwiększa precyzję działań, zmniejsza ryzyko błędów i minimalizuje uszkodzenia strukturalne. To przekłada się na większą skuteczność i bezpieczeństwo operacji.

Tutaj mamy ergonomiczną konsolę, przy której chirurg siedzi nie musi stać podczas zabiegu. To znacznie wydłuża jego zdolność pracy. Poza tym eliminowane są drżenia rąk, co sprzyja precyzji zabiegów. Z perspektywy pacjenta jesteśmy w stanie oszczędzić struktury wrażliwe, tkanki, a pacjenci mogą szybciej wrócić do zdrowiapodkreślał podczas spotkania z mediami dr n. med. Kamil Safiejko, koordynator Pododdziału Leczenia Nowotworów Przewodu Pokarmowego – Colorectal Cancer Unit. 

Zastosowanie robota w chirurgii raka prostaty czy jelita grubego umożliwia mało inwazyjne procedury, z mniejszym bólem, krwawieniem i ryzykiem powikłań. 

Małe narzędzia, które są używane w systemie robotycznym, pozwalają na dużo więcej, niż w chirurgii laparoskopowej, co przekłada się  na rekonwalescencję pacjentów informował dr n. med. Mariusz Ciemerych, koordynator Oddziału Urologii BCO.

W planach wiele operacji

Białostockie Centrum Onkologii planuje realizację ponad 300 operacji rocznie, obejmujących zabiegi z zakresu ginekologii onkologicznej, urologii oraz chirurgii onkologicznej jelita grubego.

Wartość zakupionego robota to ponad 14 mln zł, z czego 5 mln pochodzi z dotacji Zarządu Województwa Podlaskiego, pozostała kwota to środki własne szpitala.

Źródło: Białostockie Centrum Onkologii

Czytaj też: Modernizacja oddziału kardiologicznego Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Wieluniu

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.