Pierwszy raz w Polsce wszczepiono częściową i indywidualną endoprotezę - dlaszpitali.pl

Pierwszy raz w Polsce wszczepiono częściową i indywidualną endoprotezę

opm-pierwsza-w-polsce-operacja-wszczepienia-czesciowej-protezy
fot. iStock

W Klinice Ortopedii i Rehabilitacji Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wykonano pierwszą w Polsce operację wszczepienia częściowej, indywidualnej endoprotezy stawu kolanowego. Przygotowywano ją i dopasowano do uszkodzonej części stawu.

Zabieg przeprowadził zespół w składzie: lek. Rafał Sotowski, lek. Bartosz Maciąg (Szkoła Doktorska WUM) oraz instrumentariuszka mgr Ewa Mielcarz. Odbył się on w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym w Warszawie, w klinice kierowanej przez dr. hab. Artura Stolarczyka.

Endoprotezę przygotowywano specjalnie dla uszkodzonej części stawu kolanowego. Wykonano najpierw badanie z użyciem rezonansu magnetycznego pokazującego, w jakim jest on stanie i gdzie powstały uszkodzenia. Następnie implant dopasowano do kształtu, lokalizacji i wielkości powstałego uszkodzenia. Dzięki temu nie trzeba było wymieniać całego stawu lub jego większej części.

Częściowa endoproteza stawu została opracowana dzięki współpracy inżynierów z lekarzami. Również instrumentarium do zabiegu zostało przygotowane pod konkretnego pacjenta i ściśle dopasowane do kształtu jego kości i powierzchni stawowej. Było to bardzo ważne dla precyzyjnego osadzenia implantu.

Zabieg przeprowadzono u 48-letniego pacjenta, który od dłuższego czasu miał dolegliwości bólowe spowodowane chrzęstno-kostną wydzielającą się martwicą (osteochondritis dissecans) kłykcia przyśrodkowego kości udowej. Jednocześnie wykonano artroskopię stawu kolanowego zaopatrując uszkodzenia łękotki, a następnie implantowano przygotowaną dla chorego protezę.

Dzięki zmniejszeniu rozległości zabiegu tylko do miejsca uszkodzenia, pacjent już tego samego dnia mógł obciążać operowaną kończynę i szybciej wrócić do chodzenia bez dolegliwości bólowych.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Czytaj także: Pierwsza w Polsce operacja odwróconej rekonstrukcyjnej endoprotezoplastyki stawu ramiennego z wykorzystaniem implantu custom made

Komentarze

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.