Pierwsza w Polsce operacja odwróconej rekonstrukcyjnej endoprotezoplastyki stawu ramiennego z wykorzystaniem implantu custom made

opm-pierwsza-w-Polsce-operacja
Źródło: Szpital Kliniczny im. W. Degi w Poznaniu

23 kwietnia 2020 r. w Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalu Klinicznym im. Wiktora Degi Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu po raz pierwszy w Polsce została przeprowadzona innowacyjna operacja odwróconej rekonstrukcyjnej endoprotezoplastyki stawu ramiennego z zastosowaniem implantu „custom made”, tj. implantu zaprojektowanego i wykonanego specjalnie dla danego pacjenta.

Zabieg zostanie przeprowadzony przez zespół Kliniki Traumatologii, Ortopedii i Chirurgii Ręki, kierowanej przez Pana prof. dr hab. med. Leszka Romanowskiego. Operację 70 letniej pacjentki, chorującej na chorobę zwyrodnieniową wielostawową, przeprowadzi zespół lekarzy specjalistów w składzie dr n. med. Maciej Bręborowicz, dr n. med. Paweł Surdziel, prof. dr hab. n. med. Leszek Romanowski oraz lek. Michał Harasymczuk.

Mając na względzie stopień zniszczenia stawu ramiennego chorej, konieczne okazało się zastosowanie implantu „custom made”. Wykorzystanie powszechnie stosowanych implantów nie pozwoliłoby zrekonstruować uszkodzonej panewki łopatki.

Na podstawie wykonanej diagnostyki, w tym badania tomografii komputerowej, powstał projekt, a następnie wydrukowany został w Stanach Zjednoczonych implant stawu ramiennego typu „custom made”. Zaplanowana na 23 kwietnia operacja odwróconej rekonstrukcyjnej endoprotezoplastyki stawu ramiennego z wykorzystaniem dedykowanego implantu będzie pierwszą tego rodzaju w zakresie tego stawu w Polsce, choć należy zaznaczyć, iż ten typ operacji bardzo rzadko wykonuje się również z użyciem implantów stosowanych powszechnie. Sama operacja odwróconej endoprotezoplastyki stawu ramiennego oznacza nieanatomiczną zamianę głowy kości ramiennej panewką endoprotezy, zaś panewki głową endoprotezy – jest to całkowita endoproteza stawu ramiennego. Została zaprojektowana, aby umożliwić wykonywanie ruchów w stawie, pomimo niewydolności pierścienia rotatorów

Po zakończeniu leczenia operacyjnego wymagana będzie rehabilitacja wykonywana na podstawie wyuczonych ćwiczeń pod kontrolą wykwalifikowanego fizjoterapeuty. Leczenie daje pacjentce szansę na istotne zmniejszenie dolegliwości bólowych i poprawę zakresu ruchu operowanej kończyny, co bez wątpienia powinno podnieść jakość i komfort jej życia oraz umożliwić jej pełny powrót do funkcjonowania w społeczeństwie.

W panujących obecnie warunkach epidemii, pomimo radykalnego ograniczenia wykonywanych zabiegów przez inne placówki medyczne w kraju, Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im. W. Degi Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, przy zachowaniu zaostrzonego reżimu sanitarnego, nadal przeprowadza operacje. Dotyczy to zwłaszcza najcięższych przypadków, pacjentów których stan zdrowia nie pozwala na odłożenie zaplanowanego leczenia na trudny do przewidzenia czas zakończenia epidemii. Stanowi to ogromne wyzwanie dla całego Szpitala, zwłaszcza w zakresie konieczności zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa epidemiologicznego leczonym pacjentom oraz personelowi.

Leczenie pacjentów wymagających pilnej interwencji chirurgicznej podejmują lekarze wszystkich oddziałów Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. W. Degi UM w Poznaniu, w tym również Klinika Traumatologii, Ortopedii i Chirurgii Ręki, która szczyci się długą, bogatą tradycją i ma utrwaloną renomę w Europie, a także może pochwalić się najlepszymi specjalistami leczącymi pacjentów w tej dziedzinie medycyny.

Oddziały, wchodzące w skład Kliniki oferują pacjentom kompleksowe leczenie całej kończyny górnej łącznie ze splotem ramiennym, począwszy od diagnostyki poprzez leczenie operacyjne, na leczeniu rehabilitacyjnym kończąc. Spektrum działań stanowi leczenie ortopedyczne u dorosłych
i dzieci, na otwartym w roku 2018 Oddziale Traumatologii, Ortopedii i Chirurgii Ręki dla Dzieci, większości schorzeń poczynając od wad wrodzonych, nabytych zniekształceń aż po urazy i replantacje.

Wszelkie dane dotyczące realizowanych świadczeń w Klinice, dostępne są na stronie internetowej Szpitala: www.orsk.ump.edu.pl., w zakładce „Kliniki”, natomiast szczegółowe informacje można uzyskać w sekretariacie Kliniki Traumatologii, Ortopedii i Chirurgii Ręki, pod numerem telefonu 61 8310 346 oraz za pośrednictwem poczty elektronicznej pod adresem kcr@orsk.ump.edu.pl.

Źródło: mat. prasowe