Pierwsza chemioterapia wewnątrzotrzewnowa u niemowlaka - dlaszpitali.pl

Pierwsza chemioterapia wewnątrzotrzewnowa u niemowlaka

opm-pierwsza-chemioterapia-wewnatrzotrzewnowa-u-niemowlaka
fot. iStock

Lekarze z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadzili u siedmiomiesięcznego dziecka wyjątkowy, bo niestosowany dotąd u niemowlęcia, zabieg chemioterapii wewnątrzotrzewnowej – poinformowała uczelnia.

O przeprowadzeniu operacji poinformowała w poniedziałek rzecznik prasowy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUMed) Joanna Śliwińska.

W rozesłanym mediom komunikacie wyjaśniła, że zabieg wykonano 4 czerwca, a przeprowadził go zespół pod kierownictwem kierownika Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży prof. Piotra Czauderny i prof. Tomasza Jastrzębskiego z Kliniki Chirurgii Onkologicznej.

Według dostępnej literatury była to pierwsza na świecie chemioterapia wewnątrzotrzewnowa u niemowlęciapoinformowała Śliwińska.

Dodała, że z informacji zamieszczanych w fachowych pismach wynika, że do tej pory zabiegi takie były wykonywane u pacjentów powyżej dwóch lat. Jednak po zastosowaniu odpowiednich modyfikacji w gdańskim ośrodku udało się przeprowadzić go u siedmiomiesięcznego dziecka z rozpoznaniem mięsaka tkanek miękkichwyjaśniła rzecznik.

Doprecyzowała, że w przypadku tego konkretnego pacjenta chodziło o mięsaka tkanek miękkich typu nie-RMS (z łaciny – rhabdomyosarcoma, oznacza mięsaka komórek prążkowanych).

Ze względu na wiek dziecka lekarze musieli zmodyfikować standardową procedurę chemioterapii dootrzewnowej w hipertermii dodała.

Śliwińska podkreśliła też, że nowotwory rozsiane w jamie otrzewnej zwykle wiążą się z zaawansowanym stadium choroby w chwili rozpoznania oraz złym rokowaniem i częstymi nawrotami.

Są bardzo odporne na dożylne leczenie chemioterapeutyczne, co jest spowodowane istnieniem fizjologicznej bariery otrzewna – osocze, która ogranicza wchłanianie lekówpodkreśliła rzecznik.

Dodała, że najskuteczniejszym sposobem leczenia tych nowotworów jest zastosowanie miejscowo cytostatyków w ramach zabiegu chemioterapii wewnątrzotrzewnowej.

Poza profesorami Jastrzębskim i Czauderną w skład zespołu, który przeprowadził zabieg, wchodzili Janina Suszek, Marta Bielewicz, Hanna Garnier, Maciej Murawski, Anna Raczkowska i Małgorzata Kamińska.

Anna Kisicka

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Czytaj także: Rozmowa z prof. Alicją Chybicką o polskiej onkohematologii dziecięcej

Komentarze

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.